Otázka pro české nacionalisty

František_Kaván_-_The_Air_of_HomeVšímám si jednoho nešvaru, kterému se nevyvarují ani ti nejmírnější z národovců – neobejdou se bez pojmu národ.

Jistě, nemůžeme národovcům tak úplně vyčítat, že užívají hodně pojem národ...

Ale – jako také Čech – jim vyčítám, že mluví pořád o národě a tak málo o Češích. Kdy jste naposledy slyšeli nacionalistu říci něco zajímavého o Češích?

O národě jen jako o národě se mluví snadno, protože nás neotravují lidé. Myšlenkový základ národovectví je příznačná “Hospoda Na mýtince”, kam nikdo nechodí a hospodský je za to rád.

A proto jsem byl vždy přesvědčený, že nejvíce znepříjemníme českým nacionalistům život tím, když se budeme bavit o Češích a o českém.

Tedy, nikoliv bezhlavé odmítání “národa”, ale naplnění významu “Češi” (i “Moravané”, “Slezané”, “Středoevropané”, “Evropané”, “Pražané” atd.). Měli bychom tu jejich “Hospodu Na mýtince” navštěvovat častěji.

Ano, národovci dbají na “názory lidu” a “říkají konečně nahlas to, co každý už dávno ví“.

Jsem ale hluboce přesvědčený, že říci něco nového vyžaduje odvahu – a říci to za sebe, ne za národ, ne podle posledního průzkumu veřejného mínění, ne v davu, ne pro dav.

Odvahy máme jistě dost, máme dost i nápadů – proč to nezkusit, proč nevymyslet nový pohled na Čechy a české?

A zároveň: Ptejme se českých nacionalistů na Čechy a měřme jejich skutečný zájem podle toho, zda dovedou říci něco zajímavého, něco nového, něco smysluplného.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice České otázky a jeho autorem je J. Bureš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: J. Bureš

Jsem postgraduálním studentem sociologie na FSV UK. Prostřednictvím časopisu se zabývám možnými výklady vlastenectví a osobně mu rozumím jako prostému dobrovolnictví, jehož předmětem zájmu jsou svátky, zapomenuté osobní příběhy, výklady dějin jako smysluplného příběhu a pozitivní tématizace budoucnosti České republiky. V rámci spolku Vlastenci.cz pomáhám s popularizací myšlení T. G. Masaryka: https://facebook.com/zivy.masaryk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*