Prague Pride ukazuje, v jak svobodné zemi žijeme

 

pruvodV sobotu prošel Prahou pochod Prague Pride, někdy označovaný dost nepřesně jako “pochod homosexuálů”. Jeho bezproblémový průběh i návštěvnost dokazuje, v jak svobodné zemi žijeme. Účastnilo se ho na české poměry neuvěřitelných 20 tisíc lidí, do cílového místa na pražské Letné dorazilo celkově 40 tisíc. Samotný pochod je jen součástí mnohem rozsáhlejší programu, o kterém ale povětšinou moc od kritiků neslyšíme.

Nikdy jsem nebyl z pochodu samotného nadšený – na můj vkus je příliš extravagantní. Ale při diskusích v rámci spolku Vlastenci.cz padla pádná poznámka, že se pochod neliší od jiných festivalů tohoto druhu. Nejlepším příkladem je karneval v Riu de Janeiru, který je také velmi okázalý, extravagantní a sexistický. Problém s tím má ale málokdo.

Na pochodu samotném je úžasné, že se vůbec mohl konat a že proběhl naprosto bez problémů, aniž by byl někdo třeba zatčen nebo napadán. Ukazuje to, jak je Česko nejen tolerantní, ale i svobodná země. Byť třeba nemusíme všichni s formátem pochodu souhlasit.

Na mnoha místech světa jsou perzekuce běžné a není těžké najít záběry z brutálních útoků na lidi jiné sexuální orientace, například v tak poměrně kosmopolitním městě jako je Kyjev. O podobných pochodech si mohou nechat jen zdát lidé třeba v Rusku (které oficiálně bojuje s jakousi “homosexuální propagandou”), muslimských zemích či na mnoha místech Afriky. Ale nemusíme chodit tak daleko, vždyť o “tradiční rodině” hlasovali v kontroverzním referendu i Slováci, nicméně voličů nepřišel dostatek a výsledek nemá žádnou platnost. Přijetí návrhu referenda by ale podobné pochody stejně neohrozilo.

Kritiků má přesto pochod plno. Pomiňme umírněné kritiky i z řad samotných homosexuálů, kterým celá akce přijde příliš “vykroucená” a sexistická. Zastavme se hned u výrazu “pochod homosexuálů”, který není přesný a implikuje, že se jedná o přehlídku mužů, snad v nějakých kožených oblečcích à la Modrá ústřice z filmu Policejní akademie. Ve skutečnosti se jedná o pochod na podporu celé LGBT+ komunity. Stejně bychom mu tak mohli říkat “pochod lesbiček”, což by se ale mohlo některým odpůrcům i líbit. Je totiž běžné, že odpůrci z řad nacionalistů, konzervativců či věřících hovoří výlučně o mužích a dokonale dokážou popsat pohlavní styk mezi dvěma muži (takže mě napadá, kde k těm informacím přišli – skoro jako by to viděli či zažili). O pohlavním styku dvou či více žen většinou nemluví, protože, jak známo, taková věc se heterosexuálním mužům líbí a protestovat proti tomu budou jen ti opravdu radikální, nejlépe pod celibátem. Mimochodem, i ten dvojí metr u postoje k análnímu sexu je zvláštní. Tato praktika mezi dvěma muži je kritizována, mezi mužem a ženou snad až vítána…

Nejčastěji zaznívá protiargument: “Za co mají homosexuálové protestovat? Cožpak heterosexuálové pořádají nějaké pochody?” V tom případě jde ale o úplné nepochopení celé věci. Pochod sexuálních menšin není namířen proti heterosexualitě nebo proti rodinám, ale má upozornit na to, že sexuální menšiny existují, že lidé s jinou orientací nejsou žádní úchylové, ale úplně normální lidi jako kdokoliv jiný a také upozornit na to, že nemají často rovná práva a ve světě jsou terčem útoků i perzekucí. Že někteří v průvodu rádi provokují svými extravagantními oblečky je už tak trochu jejich problém, ale cílem je šokovat, upozorňovat a jak vidíme, pro média jsou takové obrázky vděčné. Jako marketing to funguje dokonale. Nicméně se dá odhadovat, že ani desetina z 20 tisíc účastníků nebyla takto zvláště oděna.

Je nutné si uvědomit – my, heterosexuálové, jsme vždycky byli a budeme v naprosté většině. Pozici heterosexuálů nemůže nic ohrozit, a to už jen čistě z biologického hlediska – u lidí i zvířat se homosexualita objevuje v drtivé menšině (čtyři procenta jsou nepřesná a skutečnost se pohybuje okolo jednoho až dvou procent. A to jen mluvíme-li o homosexualitě, řekněme, “úplné”, tedy, kdy člověka přitahuje jen a pouze stejné pohlaví. Protože zhruba třetina populace mužů podle studií v životě zažije homosexuální zkušenost – dobrovolně – a část lidí je bisexuálních apod. Svět není černobílý a jako nejde někdy dělat čáru mezi národy, někdy to nejde ani u orientace…).

Zkrátka a jasně – neheterosexuální lidstvo by vymřelo. Při diskusích ve spolku Vlastenci.cz jsme se ale kolikrát bavili, jestli nemá homosexualita v přírodě nějakou funkci. Protože se v ní vyskytuje a homosexuální zvířata nejsou obětí těch ostatních. Každopádně takoví jedinci si svou funkci ve zvířecí říši i tak najdou.

Na výše zmíněné výtky o pochodech heterosexuálů jde odpovědět – i heterosexuálové můžou pořádat pochody za svou orientaci. Však se to také děje (všechny ty všemožné pochody za tradiční rodinu, děti, proti potratům, za Ježíše apod.). Nicméně, Prague Pride se s kampaní “Miluju” zaměřovalo na lásku obecně a nikdy nebylo zapovězeno heterosexuálům. Troufám si tvrdit, že většina účastníků pochodu byli heterosexuálové. Pochod je určen všem. Pokud ale má někdo pocit, že jeho heterosexuální orientace potřebuje ve společnosti podporu, tak ať uspořádá pochod. Tak funguje demokracie. Když můžou homosexuálové (a jiní), můžou i heterosexuálové.

Proč ale demonstrovat na podporu něčeho, co není v ohrožení a nikdy nebude? Stejně nesmyslné jsou pak podobné názory, že by někdo měl demonstrovat za český národ nebo bílou rasu. Tedy za něco, co v Česku v ohrožení také není. Narodit se jako “heterosexuální bílý Čech” je asi to nejlepší, co se vám může stát z hlediska toho, jaká máte práva a možnosti a jak se na vás dívá okolní společnost (ale budete-li žena, musíte se připravit na to, že budete mít třeba nižší plat a chlapi vás budou čas od času bez postihu obtěžovat, třeba plácáním přes zadek).

Závěrem – pochod Prague Pride se nám líbit nemusí a nemusíme se ho účastnit. Ale jeho organizátoři na něj mají právo. Pochod je jakýmsi lakmusovým papírkem indikujícím stupeň tolerance a svobody v zemi. Nicméně nejde o “pochod gayů”, jak se často říká, ale o pochod pro všechny bez rozdílu. Pochod, který chce jednak dělat osvětu o tom, že existují i jiné sexuální orientace, že tu nejsou jen gayové, ale i lesby, lidé s opačnou genderovou identitou, asexuálové apod. Právo na pořádání pochodu mají i heterosexuálové, křesťané, myslivci, pejskaři nebo popeláři. A komu se Prague Pride nelíbí, ať si uspořádá vlastní pochod. Však se i takové pochody pořádají, ale protože heterosexualita (ba snad ani češství) nikdy v ohrožení nebudou, je jejich pořádání trošku zbytečné – ale určitě ne zakázané. Vzhledem k poměru homosexuálů a jiných menšin k heterosexuálům není ani ohrožena porodnost (minimálně ne kvůli existenci odlišných orientací). Otázky homosexuálního sňatku či adopce dětí páry stejného pohlaví si nechme na jinou diskusi. Patrně ani to by naši společnost nezničilo, ba ani nezměnilo – opět vzhledem k počtu podobných případů v populaci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

3 komentáře u „Prague Pride ukazuje, v jak svobodné zemi žijeme

  1. Zajímavý text. Rád bych se tedy autora dotázal, zda je obeznámen s Jakartskými principy. Odkud vzešly a co přinesly. Například do německé nebo holandské společnosti. Dále, co přinesly do škol a školek, protože vše se vším souvisí. Jestli autor vidí PP jako karneval a není schopen si dohledat spojitosti ve společenských procesech, je to dost smutné. Studoval autor statistiky sebevražd u homosexuálních osob? Studoval procesy, jak probíhá u dítěte přejímání vzorů, co je normální?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..