Lež: EU zakázala české zabijačky

Jitrnice, zdroj: WikipediaPoslední dny se po sociálních sítích, e-mailech i bulvárních médiích šíří jedna velká lež – Evropská unie „nám zakázala“ české zabijačky. Lež je to několik let stará, nezakládající se vůbec na pravdě. Výmyslu se chytil především bulvární deník Blesk, který ještě přihodil tezi, že „EU zakázala zabijačky, halal vraždění povoluje“, což už je ale fabulace obřích rozměrů hodna snad nějaké žaloby.

Co je mi na tom nejvíce líto je fakt, že v tomto případě média (kam bohužel musíme i Blesk počítat) opravdu lžou a podporují tím různé fanatiky z „alternativních“ serverů, které se tváří za jediný zdroj pravdy (a tentokrát by určitě nadšeně s Bleskem souhlasily). Líto je mi také to, že se EU zase přisuzuje něco, na čem nemá ani zblo podílu a navíc je velmi smutné, že většina lidí pravděpodobně čte bulvár a věří mu.

Poměrně mě pobavilo, že jakmile se tato zpráva rozšířila (a chvilku jsme ji měli i na našem Facebooku, než nás sami fanoušci upozornili na chybu), všichni se najednou bili v prsa, jak pomalu každý týden na dvorku či snad mezi paneláky pořádají zabijačku, a že zabijačka je jedním z hlavních českých národních rysů (hm, v hymně ani na státním znaku není). Zkrátka, kdo nechodí na zabijačku, není Čech.

Dobře tedy, ale jak je to doopravdy? Jednoduše. EU žádnou takovou směrnici, která by zakazovala či jakkoliv omezovala zabijačky, nevytvořila. Prostě neexistuje. Jediné, co se této věci ve větší míře týká je Nařízení Rady z roku 2009 o ochraně zvířat při usmrcování. Jenže ta se víceméně týká jen rituálního porážení zvířat, navíc to nijak nepodporuje nebo neomezuje a věc nechává na národních státech, tedy v našem případě Česku.

Zabijačky jsou regulovány jen českým (resp. ještě původně československým) právním řádem. První regule u nás začaly platit už v roce 1961, další zákony „pole“ zabijaček upravovaly v roce 1987 a 1999. Česko si tak zabijačky omezilo samo, a to jen v té míře, že nejsou povoleny obecní zabijačky – zkrátka podle Státní veterinární správy není zabíjení zvířete a jeho vykolování žádným divadlem pro veřejnost. Možné je ale pořádat zabijačky domácí. Něco, jako „obecní zabijačka“ je věc, která podle veterinářů nemá v Česku žádnou tradici a trochu „neplechu“ v tom svými obrázky udělal Josef Lada. Navíc si ji lidi pletou s vepřovými hody.

Není totiž problém pořádat obecní vepřové hody, kdy se zvíře nechá profesionálně porazit na jatkách nebo jiném schváleném zařízení. A je to.

Co se pak týče problematiky EU a povolení halal porážky, tak jak je napsáno výše, tu si na základě nařízení Rady regulují národní státy samy. Takže to, jestli je možné porážet zvířata na způsob halal či košer, je věc české legislativy. EU o tomto nerozhoduje.

Závěrem tedy – nevěřte vždy všemu, co slyšíte, vše si ověřujte a na zabijačku se těšte. Celá tahle malá „kauza“ (která se ale už objevila v roce 2012) je jen dalším příkladem házení špíny na „ten zlý Brusel“, který nám „něco přikazuje“. Vyhovuje to tak politikům, kteří mohou své vlastní nezdary hodit na EU, která se v podstatě nemá jak bránit. Věc se má ale tak, že EU jsme „my“, my jsme její součástí a žádné rozhodnutí nepadne bez toho, aby se na něm mohli podílet Češi. Že je oblíbená praktika českých politiků odsouhlasit cokoliv, co přijde, popř. se k tomu nevyjadřovat do doby, než je pozdě, to je prostě chyba česká, ne chyba Evropské unie. Češi by si konečně měli uvědomit, že mají svůj osud ve svých rukou. Pořád jakoby byli zvyklí poklonkovat Vídni, Berlínu, Moskvě a nyní domněle Bruselu.

Pokud někde chce kritizovat EU, a že je co, měl by kritizovat to, co je podstatné. A kritizovat čestně. Lži nebo malichernosti typu pomazánkového „másla“ nebo tuzemského „rumu“ rozhodně čestné ani podstatné nejsou…

Zdroje:
http://ec.europa.eu/ceskarepublika/news/151023_eu_nezakazala_domaci_zabijacky_cs.htm

http://www.vitalia.cz/clanky/zabijacky/

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qid=1421849562513&uri=CELEX:32009R1099

http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2012_zabijacky-pseudotema.html

http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2012_podekovani-za-pochopeni-zabijacek.html

http://www.nemcovice.cz/content/view/full/8970/

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..