Do světa špatného filmu, díl čtvrtý: Tommy Wiseau

Kde se vzal, tu se vzal, v Hollywoodu se na počátku 21. století usadil podivný jedinec neznámého původu a neznámého věku jménem Tommy Wiseau. Tenhle Tommy Wiseau vystudoval filmařinu a rozhodl se obohatit svět filmu úderným psychologickým dramatem. Takovým, jaké by se dalo přirovnat k Tramvaji do stanice Touha od Tennesseeho Williamse. Wiseau tedy posbíral peníze, kde se dalo, nakonec dal dohromady šest milionů dolarů (z čehož velkou část vydělal na importu kožených bund z Asie), koupil si dvě kamery, sepsal scénář, prohlídl si pár fotek herců, vesměs svých kamarádů nebo brigádu shánících študáků, ty nejatraktivnější obsadil a roztočil rotačky. No a tak to začalo – natáčení filmu The Room, filmu, o kterém se pravděpodobně ještě za padesát let bude hovořit jako o nejhorším kinematografickém počinu všech dob.

Natáčení

Tommy Wiseau se na filmu podílel jako producent, výkonný producent, režisér a představitel hlavní role – bankovního úředníka Johnnyho. Ostatní role byly obsazeny na základě Wiseauových osobních sympatií. Johnnyho nejlepšího přítele a soka Marka si vystřihl Wiseaův kamarád Greg Sestero. Ten svou roli přijal tři dny před začátkem natáčení. Johnnyho „budoucí ženu“ Lisu ztvárnila Juliette Danielle.

Samotné natáčení bylo provázeno řadou zvláštních příhod. Wiseau byl zmatený z filmových formátů, a proto namontoval obě zakoupené kamery (35mm a HD) na společný stojan a natáčel v obou formátech najednou. Během filmování několikrát vyměnil tým, neboť s ním nebyl spokojen. Na plac často jezdil pozdě. Kvůli tvůrčím neshodám opustila natáčení herečka, která původně hrála postavu Lisy. Ze stejného důvodu odešel i Kyle Vogt, který ztvárnil psychologa Petera. Wiseau se rozhodl situaci vyřešit „po woodovsku“ – Peterovy dialogy převzala úplně jiná postava, aniž by tato změna byla ve filmu vysvětlena.

The Room: nejhorší film?

Co vlastně činí Wiseauovu prvotinu tak špatným filmem? Absolutně vše od scénáře přes herecké výkony po výpravu. Ze snímku čiší ryzí amatérizmus. Zápletka filmu se točí kolem nevěry Johnnyho snoubenky Lisy, která svede jeho nejlepšího přítele Marka.  O nevěře se postupně dozvídá stále více postav, až se o ní nakonec dozví i Johnny. Jak celá záležitost skončí, nebudu prozrazovat. Tato ústřední zápletka je doplněna celou řadou vedlejších dějových linek, z nichž žádná však není dotažena do konce. Jsou zmíněny pouze jednou a zapomenuty. Tak například Lisina matka s naprostým klidem své dceři oznamuje, že má rakovinu prsu. Po ujištění, že všechno bude fajn, je celá věc odsunuta k ledu. Stejně tak Johnnyho údajná fyzická agrese vůči Lise, jeho odložené povýšení a Dennyho drogová aféra.

Denny je psychicky nevyzrálý mladík, který přebývá v domě s Lisou a Johnnym. Jeho oblíbenou činností je šmírování jeho pseudopěstounů – „I’d just like to watch you, guys.“ Jednoho dne se zaplete s Chrisem R., místním drogovým dealerem (mimochodem nejlépe zahranou postavou z celého filmu). Chris vytáhne na Dennyho zbraň, jenže Johnny s Markem gangstera přeperou a odvedou na policii. Situace je vyřešena a už není třeba se o ní do konce filmu zmiňovat.

Repliky, které jednotlivé postavy vypouštějí z úst, jsou opravdovými perlami. Zhruba stokrát zazní během filmu „Hi, [doplňte jméno].“ Postavy přicházejí do místností a odcházejí, vedou absolutně zbytečné rozhovory, z neznámých důvodů si sedají na zem, neustále nemají čas a ujišťují se, že všechno je v pořádku. Nejčastěji používanými frázemi jsou „I don’t wanna talk about it“, „don’t worry about that“ a „Johnny’s my best friend“. Korunu všemu nasazuje samotný Tommy Wiseau, který svým neidentifikovatelným přízvukem, úchylným smíchem a bizarním vzhledem posouvá absurditu celého projektu do nových dimenzí.

Premiéra a kultovní status

Film si odbyl premiéru 27. června 2003 v Los Angeles. Wiseau si za tím účelem pronajal limuzíny a červený koberec. Nikdo ten den ještě netušil, jakou lavinu se mu podaří spustit. Přestože byl film točen jako romantické drama, publikum se při projekci mohlo zalknout smíchem. Diváci se smáli hereckým výkonům, absurdním replikám, Wiseauově přízvuku a pochechtávání a celkové naivitě filmu. Wiseau tedy označil film za černou komedii a humorné vyznění The Room označil za záměr. Jeho spolupracovníci jsou však jiného názoru.

Brzy začal být film promítán v rámci půlnočních představení a vydobyl si kultovní status. Diváci jej začali navštěvovat v přestrojeních za postavy a během promítání se ujala móda přímé interakce s dějem. Tak se stává, že celý sál pokřikuje vulgární poznámky ke kvalitě díla, pohazuje si s fotbalovým míčem (reakce na oblíbenou činnost postav ve filmu), hází na plátno plastové lžíce vždy, když se v záběru objeví rámeček s uměleckou fotografií lžíce, a sborově cituje nejvypečenější hlášky.

Tommymu Wiseau takový přístup publika nevadí. Naopak nabádá diváky, aby při sledování The Room projevovali emoce. To je totiž to, o co v jeho mistrovském díle podle něj běží.

Na konci nultých let se film postupně dostal i do Evropy. V té době se v USA jednalo již o zavedenou kultovní záležitost. V červenci 2010 vydal k filmu svou recenzi i oblíbený Nostalgia Critic. V této recenzi velmi vtipným, krutým a pravdivým způsobem komentoval kvalitu filmu. Po intervenci Wiseau Films byla recenze z jeho stránek odstraněna, což vyvolalo u fanoušků bouři nevole. Recenze byla nakonec na kritikovy stránky vrácena.

Kromě The Room nenatočil Tommy Wiseau již žádné významnější dílo. I tak je ale jednou provždy zapsán jako režisér jednoho z nejhorších, ne-li opravdu nejhoršího filmu všech dob. Jeho tvůrčí neumětelství připomíná Eda Wooda. Ani Woodovy scénáře však nevynikaly takovou dávkou hlouposti, jakou se může chlubit The Room. V Česku se jedná o prozatím neznámý film, nicméně pokud někdy dojde k oficiálnímu vydání The Room na DVD, bude mít i zde stejně jako v zámoří zajištěnu nesmrtelnost.

Vzhledem k tomu, že se mi z neznámých důvodů odmítají do textu promítnout videa z YouTube, poskytnu vám alespoň několik odkazů:

upoutávka k filmuscéna z květinářstvíWiseauův smíchChris R.recenze Nostalgia Criticreakce publika

Konec čtvrté části.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..