Étos demokracie (díl I.)

Význam demokracie si nejsnadněji vybavíme ze slov Masarykových jako: „Demokracie je diskuze“, nebo „Není demokracie bez demokratů“. Či slovy Benešovými: „Nejkrásnější stránka ideálu není jeho uskutečnění a uvedení nebeského ráje v život, nýbrž boj o ideál a o ráj pozemský a duchovní.“ Demokracie je proto jako idea nedostižná, jako praxe je každodenním závazkem, mravní požadavek – étosem.

„Naše demokracie musí být stálou reformou, stálou revolucí, ale revolucí hlav a srdcí.“ (T. G. Masaryk)

„Zbudování republiky opravdu demokratické je akt veliké víry: víry v právo a spravedlnost, víry v dějinné poslání, víru v budoucnost. Tu víru máme, a proto můžeme oživit ducha radosti a lásky, se kterou jsme před desíti lety stanuli na prahu svého vlastního domova. Tehdy jsme byli jednomyslnější; za to dnes je nás více. Tehdy jsme viděli před sebou ráj na zemi; ale ráj na zemi není nikdy hotov a ukončen, je v nás jako dobrá vůle, jako vzájemná služba, jako žízeň po spravedlnosti a především jako láska, účinná láska k našim spoluobčanům a ke všem lidem dobré vůle. Máme svůj stát k tomu, abychom v něm usilovali o nejlepší řád, řekl bych království boží; věřím, že často o tom nevědouce, jsme k tomu osudem, Prozřetelnosti vedeni.“ (T. G. Masaryk)

„Nečekám spásy od žádné strany, ale budeme nepřemožitelní, jestliže ve všech stranách a třídách bude větší počet mužů opravdových a myslících, kteří beze všeho umlouváni a viditelného spojování, každý v kruhu svém, pracovati budou za stejným cílem.“ (T. G. Masaryk)

„Nejlepší instituce bez dobrých lidí velmi málo prospějí a i méně dobré instituce s dobrými lidmi dovedou vykonat divy. Proto také každý kritik a reformátor demokracie musí začít s kritikou a zkoumáním sama sebe a všeho toho, co sám dělá.“ (E. Beneš)

„Demokratism nezná jen rovnost politickou, nýbrž též hospodářsko-sociální, mravní, náboženskou a duchovní vůbec. Chceme být co možná rovni. Jistá nerovnost je přirozená, nadáním, postavením, atd. Chceme míti bratrství nejen v chlebě, ale také v právech, ve vědě, v mravnosti a v náboženství. Nemá býti aristokratism kněžský, učenecký, kapitalistický, politický; zkrátka demokratismus je celkový názor na svět, hlásající zásady rovnosti nejen hospodářské a politické, nýbrž také duchovní, mravní a náboženské.“ (T. G. Masaryk)

„Dělali jsme chyby, ale chybami se i v politice učí. Hlavní věcí jest v politice, jak to Komenský řekl, být ‚mužem (a ženou) touhy‘; v demokracii občané nesmějí se oddávat lhostejnosti k životu veřejnému. Touha po politické tvořivosti, touha po pravém blahu lidu nedá rozbujet osobním, úzce stranickým a bojům malicherným: orlové much nevidí, jen netopýři!“ (T. G. Masaryk)

„Uznáš-li, že se země vskutku otáčí kolem slunce, nemůžeš říci, že to neplatí pro některé lidi anebo pro některé spisy: pravda jest pravdou pro všechny a ovšem také pro tebe. Doporučuješ-li demokratismus, musíš jej doporučovati v prvé řadě sobě; jsi-li pro republiku, musí býti tobě republika zákonem.“ (T. G. Masaryk)

„Program pouze heslový nestačí, ten dnes opíše kde kdo, koluje tolik pěkných a nových idejí světem – heslový program nadmíru krásný sestaví se snadno, ale o to běží, aby hesla programová byla výrazem myšlenkového směru, výchovy.“ (T. G. Masaryk)

Pokračování zde.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše doba a jeho autorem je J. Bureš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: J. Bureš

Jsem postgraduálním studentem sociologie na FSV UK. Prostřednictvím časopisu se zabývám možnými výklady vlastenectví a osobně mu rozumím jako prostému dobrovolnictví, jehož předmětem zájmu jsou svátky, zapomenuté osobní příběhy, výklady dějin jako smysluplného příběhu a pozitivní tématizace budoucnosti České republiky. V rámci spolku Vlastenci.cz pomáhám s popularizací myšlení T. G. Masaryka: https://facebook.com/zivy.masaryk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..