Generál šel na smrt

Alois EliášDám vám otázku, víte kdo byl generál Eliáš? Ty, kteří neví nechám ještě chvilku napnuté. Ostatní mi dají jistě za pravdu, když napíši, že na tak velkou osobnost se o generálu Eliášovi mluví příliš málo. Nebyl přeci jen figurkou z dlouhé řady zajímavých českých osobností, byl jedním z našich nejlepších vojáků a později také politiků. Pokud jej neznáte, řeknete si, že takových bylo dost. Jenže Eliáš může hrdě stanout vedle našich největších osobností vůbec. Byl asi nejvíce zkoušenou osobností historie a opravdu jen pár lidí za celá staletí se tomuto velkému muži vyrovná. V časech okupace se vydal na cestu jisté smrti. Věděl, že bude popraven a zřejmě i mučen. Věděl také, že buď ho zabijí Němci a nebo později Češi. V druhé ale ani nedoufal, zřejmě na to ani nemyslel.

Generál Alois Eliáš byl prvním předsedou vlády protektorátu Čechy a Morava. A rozhodně nebyl kolaborant a nejspíš byste stěží v odboji hledali tak odvážného člověka, jako byl on…

Kniha Generál šel na smrt: Životní příběh Aloise Eliáše (Tomášek, Dušan & Kvaček, Robert; Nakladatelství Epocha 2008, 120 stran) popisuje nejen život tohoto zapomenutého velikána, ale i činy a útrapy české „autonomní“ vlády.

Jak se vlastně rodí člověk, který se obětuje za celý národ, zničí svou reputaci předstíranou spoluprácí s okupanty a přitom balancuje na tenké hranici mezi životem a smrtí?
Kladný vztah k rodné zemi v něm vypěstovala matka – vlastenka. Nevyhnuly se mu útrapy první světové války, kde nakonec stanul jako voják v Československých legiích. U armády už zůstal, což bylo dobře – byl jedním z nejlepších vojáků československé armády a brzy byl členem generálního štábu. Tím ohrozil pozici Ludvíka Krejčího, což vedlo k tomu, že za okupace raději kolaboroval, než aby se spřáhnul s Eliášem.

Když nastupoval do úřadu prvního muže protektorátu, nedělal to ze zištných důvodů, naopak se odhodlal obětoval. Nechtěl, aby se na tento post dostal, jeho slovy, někdo „z Gajdů a Rysů-Rozsévačů“ (měl na mysli české fašisty). Věděl, že deklarovaná autonomie české protektorátní vlády je jen zástěrka a že veškerou moc mají němečtí okupanti. Přesto se chtěl snažit co nejvíce uchránit český národ před utrpením a sílící germanizací.
Povedlo se mu v protektorátní vládě najít cenné spojence včetně prezidenta EmilaHáchy. (i o něm se často neví, že svůj post přijal z podobných pohnutí jako Eliáš a spolupracoval s odbojem a E. Benešem). I když povětšinou nechají Němci Čechům právo rozhodovat jen o věcech jako je odstřel zvěře, podaří se vládě leccos vybojovat. Například ponechání oficiálních názvů německých orgánů v češtině (boj o náš jazyk byl ukrutný).
Odboj nezůstává stranou a politici v čele s Eliášem jej pomáhají financovat a z části i organizovat. Samozřejmě, že Gestapo a především po české krvi lačný K. H. Frank se snažili tomuto zabránit a docházelo k tvrdým výslechů některých členů vlády. Ale na Eliáše, kterého Frank nesnášel už z dřívějška, nemůže nejdříve dosáhnout, stejně jako na prezidenta Háchu. Důkazy proti Eliášovi se však hromadí a blíží se den zatčení. Nebýt relativně mírného protektora Konstantina von Neuratha, Eliáš by skončil v cele záhy po jmenování.

Obal knihy

Generál šel na smrt, Životní příběh Aloise Eliáše

Generál Alois Eliáš je zatčen po odvolání protektora Neuratha a umírá na popravišti 19. června 1942, nedlouho po atentátu na R. Heydricha.
Zanechá po sobě řadu motáků a vzkazů, především své manželce.
V roce 2006 jsou ostatky jeho a ženy převezeny a slavnostně pohřbeny na pražském Národním památníku na Vítkově.

Kniha Generál šel na smrt je sice tenká, ale nabitá opravdu zajímavými a leckdy dech beroucími skutečnostmi z období okupace. Nesleduje jen život Aloise Eliáše, ale pojímá toto téma zeširoka a čtenáře uvádí do fungování české politiky v protektorátu a jejího propojení s odbojem. Nezapomíná na korespondenci s Benešovou exilovou vládou ani reakce obyvatelstva na činnost vlády. Jiní jí věřili, další považovali za kolaborantskou.

Knihu bych doporučil všem, které zajímá práce odboje za německé nacistické okupace a těm, kteří chtějí blíže poznat tak velkého muže jakým byl Alois Eliáš. Neměl by upadnout v zapomnění, podobných osobností v naší historii spočítáme na prstech jedné ruky. Dnes nám taková čestná a oddaná osobnost jistě chybí

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

1 komentář u „Generál šel na smrt

  1. Pingback: Jako každý rok si dnes připomínáme výročí … | České úspěchy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..