Incident ve Frýdku-Místku

Čtrnáctého března 1939 v 17:00 překročily německé jednotky hranice Česko-Slovenské republiky a obsadily družstvy zesílené pěchoty a obrněnými vozidly všechny křižovatky Moravské Ostravy. Za hodinu došla na Ministerstvo národní obrany zpráva o zastavení německých jednotek postupujících od Příbora při přestřelce s čs. jednotkou ve Frýdku-Místku…

Velitelem Frýdecko-místeckého praporu byl kpt. pěch. Karel Pavlík. Prapor byl s několika podružnějšími útvary umístěn ve Slezských kasárnách v Místku. Z tohoto praporu vyčleněná 12. kulometná rota byla provizorně ubytována v odstavené továrně firmy Czajanek na severovýchodním okraji města. Sestávala z asi 30 aspirantů a délesloužících poddůstojníku ve funkcích instruktorů, z 25 vojáků II. ročníku a ze 40 nováčků I. ročníku, kteří ovšem narukovali před 14 dny. Z kasáren byla 19. prosince 1938 odebrána munice pro těžké kulomety a veškeré granáty.

Čelo německé kolony vedené osobním automobilem dorazilo před Czajankovu továrnu krátce po osmnácté hodině. Dva němečtí důstojníci v doprovodu civilisty vykročili k bráně objektu. Jakmile vstoupili do osvětleného prostoru před vstupem, čs. strážný podle předpisu zvolal třikrát ,,Stůj´´ a na Němce namířil. Vpředu kráčející důstojník nijak na výzvy strážného nereagoval, jen se na okamžik pootočil a cosi volal na svůj doprovod. Těsně předtím dozněla třetí výzva strážného. Nenadálý Němcův pohyb vyprovokoval vojáka k výstřelu a Němec se zhroutil k zemi. Protože ani zbývající dva Němci na další výzvu nereagovali, vystřelil podruhé, lehce zasáhl i druhého důstojníka, který viditelně zraněn klopýtal k autu, jenž vycouvalo do tmy. Velitel stráže, který se domníval, že jde o akce henleinovců, nařídil nástup hotovosti, ale když zahlédl německá auta a z nich seskakující pěšáky, dal vyhlásit bojový poplach. Na strážnici, jejíž obranu už posílila hotovost sestávající z vojáků druhého ročníků, se dostavil náhodně přítomný kpt. pěch. Pavlík, který se okamžitě ujal velení a začal řídit obranu objektu. Vyslal střelce z lehkého kulometu na plochou střechu, odkud zahájil krátkými dávkami palbu na Němce nastupující do útoku. Jejich rojnici předjel obrněný automobil, který se snažil prorazit vrata, aby bylo možno vniknout na dvůr objektu. Obrněné auto zastavily průbojné střely z lehkého kulometu. Německý útok byl tak hladce odražen. Kapitán Pavlík přemístil část obránců na místa, odkud mohl hrozit německý obchvat. Do obrany se zapojil i druhý lehký kulomet a postupně asi 50 alarmovaných příslušníků 12.roty včetně několika nováčků, kteří dostali poprvé do rukou pušku. Účinná obraná palba odrazila druhý i třetí německý pokus o obsazení kasáren. Blokovala i pohyb po přilehlé silnici.

Ze strany Němců bylo vyzýváno ke složení zbraní, ale na to Češi, povzbuzeni svými úspěchy, nereagovali, ale s docházejícím střelivem a z důvodu nedostatku zbraní svolil kpt. Pavlík k prvnímu jednání v 18:45 , ale do objektu Němce nevpustil. Němci byli vpuštěni do kasáren až příští den v 7:00.

Oběti odporu nelze prokázat, informace se liší. Uvádí se 6 až 18 padlých Němců a 10 zraněných. Přímý aktér událostí udává 6 zraněných na české straně, ale žádné ztráty.Statečný boj 12. roty nenásledovala žádná odvetná opatření. Odzbrojení vojáci nebyli zajati. Němci incident vůbec nevyšetřovali a ani se nepokusili zjistit hlavní viníky. Německé jednotky z obavy před dalšími incidenty obsazovaly zbylé pevnostní linie(velký strach měli z dělostřelecké tvrze Dobrošov, která zůstala na území Československa) a kasárny až po ujištění, že se čs. jednotky nebudou bránit a o okupaci jsou informování.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..