Kastrovaná filozofie

Filozofie je poměrně zvláštní disciplína. Nárokuje si zkoumání všeho a přitom není schopna nic vyřešit. Může pouze nabídnout schéma. Také jí je často vytýkáno, že v ní neexistuje to, čím se mohou pyšnit ostatní vědy – pokrok.

Filozofie vzešla z prostého hledání pravdy. Člověk si odnepaměti kladl otázky a hledal odpovědi. Až do novověku bylo za filozofii považováno prakticky vše kromě práva, medicíny a teologie (která je však v mých očích filozofií par excellence). Ne náhodou se na artistických (filozofických) fakultách studovala logika, rétorika, gramatika, aritmetika, geometrie, astronomie a muzika. Absolvování studia filozofie bylo podmínkou pro studium na jiných fakultách. Bakaláři odcházeli po deseti letech studií na artistických fakultách tak nabiti vědomostmi, že si to málokdo dnes dokáže vůbec představit. Běžnou součástí absolutoria byla nutnost přeargumentovat celou akademickou obec. Dnešní bakalářské „státnice“ by tehdejším studentům přišly pravděpodobně jako výsměch.

S tím, jak se zpřesňovaly a rozšiřovaly empirické poznatky o světě kolem nás, bylo stále těžší obsáhnout všechno vědění. Za jednoho z posledních, který toho byl schopen, je považován Goethe. V době novověku se od filozofie taktéž oddělila celá řada disciplín, které byly do té doby její nedílnou součástí – biologie, matematika, fyzika… Zatímco Isaac Newton byl z dnešního pohledu jak filozofem, tak vědcem, dnes se toto spojení u současných vědců může jevit jako absurdní. Veškeré nauky, které v sobě díky technickému pokroku našly potenciál vývoje, se se spekulativní filozofií rozžehnaly a šly si dále svou vlastní cestou. Kdybyste se pokoušeli přesvědčit biologa či matematika, že jeho obor je v podstatě filozofií, nejspíš by se vám vysmál.

Filozofie postupně přišla prakticky o vše. V současné době jí hrozí ztráta dalšího oboru – filozofie mysli. Epistemologie se pomalu mění v kognitivní vědy. Zaplať pánbůh za to, že existují otázky, na něž nelze najít uspokojivé odpovědi – zda existuje Bůh, zda je řetěz příčin nekonečný, proč existujeme. Tyto otázky jsou posledním, co filozofii po dvou a půl tisících letech jejího „vývoje“ zůstalo. Filozof se dnes může pouze potutleně usmívat nad tím, že jeho nauka je matkou všech ostatních věd. Se zvráceným potěšením pak může sledovat to, jak si vědci, kteří mají v popisu práce hledání definitivní pravdy, nevědí rady s paradoxy a nestandardní logikou chování elementárních částic. Bohužel to neznamená návrat k filozofii – situace dospěla tak daleko, že svět se bez ní již obejde. Ostatně, k čemu by mu byla…

Zlidovělý pragmatizmus, utilitarizmus a fanatický pozitivizmus je z mého pohledu to nejhorší, co civilizaci kdy potkalo. „K čemu je to dobré? Co jste vůbec vyřešili? Kde máte důkazy?“ – to jsou výtky, které proti filozofii nejčastěji zaznívají z úst „racionálně“ uvažujících lidí. Tito si přitom ale málokdy uvědomují, že jejich vlastní disciplíny nezačínaly jako nic jiného než filozofické spekulace, že ve filozofii je mnohdy více pravdy než ve strategii řízení firmy a že filozofické otázky si klade občas každý – i největší odpůrci všeho nemateriálního, neužitečného a abstraktního.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše doba se štítky filosofie, Věda a jeho autorem je M. Ledwoń. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: M. Ledwoń

Autor je studentem učitelství anglického jazyka a základů společenských věd a liberálně smýšlejícím, avšak své postoje časem měnícím člověkem. Je amatérským hudebníkem, zajímá se o postmodernu, internetové memy a fenomény.

1 komentář u „Kastrovaná filozofie

  1. Ono jeden z posledních hřebíků do rakve zatloukl Wittgenstein, když poznal, že problémy filosofie jsou „jen“ problémy jazyka. Hranice filosofie jsou hranicemi jazyka… S tímhle souhlasím, ale myslím, že to není žádná tragédie. Pouze to dělá z filosofie-vědy filosofii-umění. A jako nenahraditelné „duševní řemeslo-umění“ má naprosto neoddiskutovatelné hodnoty. A tak může být zachována její společenská hodnota před kritikou, jak jsi ji načrtl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..