Výstava: Kníže Václav světec a panovník

Socha Sv. Václava na Václavském náměstí v Praze

Socha Sv. Václava na Václavském náměstí v Praze

Národní muzeum připravilo unikátní výstavu, věnovanou kultu knížete Svatého Václava.
Ta se koná v historické budově muzea na Václavském náměstí v Praze. Byť svou rozsáhlostí se počítá spíše mezi menší výstavy a Sv. Václavu se již věnovaly mnohem větší expozice, přináší řadu unikátních předmětů a informací. Některé z exponátů nebyly nikdy v Česku vystavovány.
Součástí jsou také „nejstarší komiksy“, jde o ukázku vývoje české rukopisné malby od 14. století.

Dvě místnosti, z nichž jedna je z důvodů ochrany vzácných dokumentů celá zahalená do tmy, vypráví o tom, jak se vyvíjel a jak vypadal svatováclavský kult v českých zemích.
Narazíte na zajímavé, i když pro nás v dnešní době trochu dětinsky provedené, obrázkové knížky i s popisky. Dají se číst opravdu jako komiks. Jsou věnovány životu a činům knížete Václava. Ten tak navštěvuje římského císaře, nebo jen pomáhá sirotkům či vysvobozuje neprávem vězněné.
Obrázkové knihy předvádějí umění i myšlení tehdejších lidí – kresby jsou sice víceméně konkrétní, ale často symbolické. Postavy jsou větší, než budovy a obvykle mají na sobě nějaký rozpoznávající znak. Například Sv. Václav má i na loži knížecí čepici. Přesto jsou i pro nás, po tolika staletích, kresby dobře srozumitelné.
Součástí výstavy nejsou jen dokumenty a rukopisy, nýbrž i další předměty – především svatováclavská relikvie ve tvaru busty, která má obsahovat i ostatky sv. Václava. Jeho životu se zase věnuje počítačový panel, na němž si můžete prohlédnout některé obrázky a poslechnout zvukové nahrávky.

Výstava trvá od 24. března do 2. května 2010. Vstupné je 60 korun, pro studenty 40.
Muzeum otevírá obvykle od 10 h do 18 h, detailnější informace jsou na stránkách muzea.
Stránky samotné výstavy jsou http://knizevaclav.cz/

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..