Lucidní sny

 

Lucidní sen

Lucidní sen

Zdál se vám sen? Byl hezký, měli jste z něj radost? Mrzelo vás, že zmizel a nastala krutá a šedá realita? Nebo vás vzbudila noční můra a byli jste rádi, že skutečnost je jiná?
Stalo se vám někdy, že jste ve snu „zažili“ něco úžasného a rádi byste to prožili znovu? Myslíte si, že sny jsou jen jakýsi neuspořádaný sled myšlenek v podobě neinteraktivního filmu? Je tomu opravdu tak? Rozhoduje se člověk při snu a nebo je to jen součástí neupravitelného „scénáře“?

Co když vám povím, že sny lze jednoduše ovládat a zažívat tak doslova a do písmene úžasná dobrodružství? Zní to jako klišé? Námět na béčkový americký film? Ne. Taková je skutečnost. Někomu známá, jinému nikoliv. Sen je cokoliv jiného než neovlivnitelný „film“, který vám za pár minut po probuzení zmizí z paměti. Ve snech se lze rozhodovat, ovládat je a dokonce dle libosti měnit. Někteří z vás to možná již zažili.
Jste kdesi na neznámém místě, možná je vám to místo povědomé, ale něco tam nehraje. V tu chvíli se zeptáte „kde to vlastně jsem?“ a dojde vám to. Spali jste ve vlastní posteli a náhle stojíte jinde, saháte na věci, rozhlížíte se. Vše je dokonale opravdové a zároveň zvláštní. Odpovíte si na vlastní otázku „Já sním!“. Co se teď bude dít, je jen na vás…

S takzvaným průzračným snem (taktéž lucidní sen), jehož podstata je nastíněna výše, jsem se setkal jako malý. Zdál se mi běžný sen, v jednu chvíli jsem se pozastavil nad tím, co to dělám a proč se ocitám na místě kde nemám být. Uvědomil jsem si, že sním. V tu chvíli se mě zmocnil úžasný pocit. Zkoušel jsem věci, které by mě ve skutečnosti nikdy nenapadly. Strkal jsem prsty do ohně, který mě nepálil. Říkal jsem lidem hlouposti a poslouchal jejich odpovědi. Běhal jsem rychle a skákal nesmírně vysoko. Navíc jsem ovládal „schopnost“ libovolně se kdykoliv probudit a následně také vcelku rychle usnout a pokračovat v mém řádění. To se mi vymstilo – když jsem se chtěl jednou vzbudit, tak došlo k tzv. falešnému probuzení. Vše bylo stejné jako kdykoliv jindy, otevřel jsem oči a byl jsem ve své posteli. Po chvíli se v místnosti objevila má máma a nesmyslně mi nabídla žvýkačku, otočila se ke dveřím plnou chůzí do nich vrazila. Až poté jsem se doopravdy probral…
Po několika letech od této události, na kterou jsem nikdy nezapomněl, se mi na internetu podařilo narazil na lidi, kteří takové sny nejen měli, ale dokonce znali způsob jak je znovu vyvolat.
Stačilo trochu snahy a znovu se mi povedlo „probudit se ve snu“. Zmocnil se mě úžasný pocit volnosti, mohl jsem dělat vše co jsem chtěl. Procházení zdí nebyl problém, stejně tak okamžité přemístění na libovolné místo nebo zvedání panelových domů nad hlavu. Vše na co má fantazie stačila. Navíc tu nebyl žádný rozdíl od reality, veškeré mé smysly fungovaly. Věci se daly ohmatat, ochutnat, očichat…
V takové chvíli lze zažít cokoliv – dýchání pod vodou? Není problém! Zběsilá jízda terénním autem? Proč ne…

Jak lze takového průzračného (lucidního) snu dosáhnout? To je trochu problém. Realizaci brání především tři aspekty. Mnohdy se člověku stane, že si ráno nepamatuje jediný sen a říká, že se mu nic nezdálo. Opak je pravdou. Snů má člověk za noc několik, jen si na ně nepamatuje. Zapomenuté vzpomínky na sny, tedy tzv. „snová paměť“, jsou největším nepřítelem takových zážitků. Dále je nutné si ve snu vůbec uvědomit, že sníte. Lidská mysl je zrádná a ve většině případů nepomůže. Leckdy vás dotlačí zamyslet se, zda nejde o sen a vy to pokorně vyvrátíte. Promarněná šance. Třetí zábrana je udržitelnost a ovladatelnost snů. Je dost nešťastné, když člověk ve snu procitne a záhy na to se probudí. Jindy se stane, že se sen stane neovladatelný a špatně se realizují představy, v nejhorším případě se z průzračného snu stane opět normální (doslova zapomenete, že sníte).
Naštěstí existují vcelku jednoduché metody, jak tyto problémy zmírnit či odstranit a vydat se směle do říše neomezených možností.

K čemu ale takový sen slouží? Proč se mořit s rozšiřováním snové paměti a dobrou ovladatelností snů, když to přinese jen zábavu typu dýchání pod vodou, létání či dalších věcí které si zamanete? Využitelnost takových snů sahá mnohem dál, než je prostá (avšak jinde neopakovatelná) zábava.
Máte fóbii či vás čeká pohovor nebo proslov? Pomocí průzračného snu není problémem zbavit se strachu z hmyzu nebo si nanečisto vyzkoušet vaše rétorické schopnosti před opravdovým publikem. Zrcadlo vám takový luxus, jako je pódium, reflektory a plný sál posluchačů neposkytne. Sen ano.
Právě přenositelnost schopností a zkušeností ze snů do reality je jedním z nejpozoruhodnějších a největších kladů této činnosti.

Jak tedy na to? Kudy vede cesta k procitnutí ve snu?
Především záleží na tom, zda tomu doopravdy věříte a jak moc chcete tohoto cíle dosáhnout.
Od toho se pak odvíjí úspěšnost a taktéž obtížnost snažení.
Základní předpoklady pro procitnutí do průzračného snu jsou:
– pamatovat si své sny (minimálně rozšířit tzv. snovou paměť)
– rozpoznat sen od skutečnosti (procitnout)
– kontrolovat sen (neprobudit se)

Pamatování snů – rozšiřování snové paměti
Je nezbytné pamatovat si své sny. Každou noc se ve spánku lidem zdá několik snů (záleží na délce spánku a na počtu tzv. REM fází spánku), ráno si nemusí vzpomenout na žádný.
Existují dva stupně jak si vzpomenout na jeden či více snů.
V první fázi (která je méně pracná) je důležité vyspat se dobře (čím delší spánek tím lepší) a nenechat se rychle vzbudit např. budíkem. Po probuzení je nutné nemyslet na všední záležitosti dne, ale pokusit se rozvzpomenout na sen. Ve valné většině případů to není složité. Vzpomenete si na určitou část snu. Abyste si vybavili co největší část, je nutné postupovat v příběhu snu od konce na začátek. Ptejte se, proč jste se ocitli na daném místě, co vás donutilo tam jít, co jste dělali, s kým jste mluvili, jaký byl váš cíl cesty, co následovalo… Podobnými otázkami zjišťujte to, co bylo a obvykle se dopátráte k větší části snu.
Druhá fáze, která ovšem vyžaduje jistou aktivitu, je psaní deníku. Zapamatujte si sen a ten si co nejpodrobněji zapište do notesu. Nutné je si zapsat vše, od pocitů, popisů míst přes vaše myšlenky. Pomůžou náčrtky a mapky (dobré je stránku rozdělit na 3:1 a do úzkého proužku kreslit), nezapomeňte na datum a aktuální čas. Nevýhodou je jistá časová náročnost (jak ráno, tak uprostřed noci – věřte, že naprosto „zapamatovatelný“ sen si ráno nevybavíte). Druhá fáze vede k lepšímu zapamatování snů a rozšiřování paměti. Po delším čase si dokážete vzpomenout klidně na 6 snů za noc. Existují i metody, kdy je možné omezený počet REM fází spánku (tedy období, kdy se vám zdají sny) „naklonovat“ a mít tak desítky snů. Tím ovšem trpí spací režim.

Rozpoznávání průzračných snů – přezkoumání skutečnosti
Základním předpokladem vzniku průzračného snu je procitnout-prozřít. Zjistit ve snu, že se o sen opravdu jedná. Je celá řada způsobů. Některé jsou časově zcela nenáročné a nenápadné, jiné se podobají nějaké úchylce.
Pokud nedojde k samovolnému prozření (taková šance se zvýší při obeznámení se s problematikou) je nutné prozření napomoci.
Nejčastější způsob je optání se sama sebe – „je toto sen?“. Stačí tak učinit několikrát za den. Za nedlouho se na to samé ze zvyku zeptáte ve snu.
Problémem bývá, že ne vždy lze pouhou otázkou a odpovědí „ano/ne“ sen zcela rozeznat. Mnohdy si nalžete, že se jedná o skutečnost i za dost šílených situací. Z tohoto důvodu se provádí tzv. přezkoumání skutečnosti – test reality. Takové zkoumání reality může mít mnoho podob. Buď aktivní – tzn. průběžné zkoumání okolí během dne (někdy je to výhodné i z jiných důvodů) a nebo víceméně pasivní – po optání se sebe sama stačí navíc provést zkoušku skutečnosti -> nejoblíbenější je metoda za pomocí hodinek. Zkontrolujte čas na hodinkách, to přibližně třikrát za sebou, nejlépe vaše konání podpořte pohledem na jiný zdroj s aktuálním časem. Pro sny je typické, že se v nich velice nesnadno čte text a hodnoty se okamžitě mění. Jakmile by k takové kontrole došlo ve snu, čas na hodinkách by se při druhém pohledu lišil.
Mezi jiné (radikálnější) metody patří například kartičky s otázkami v kapse, nebo načasovaný budík v mobilu, který vás upozorní na provedení přezkoumání reality. Takové způsoby pokládám za lehce šílené a nejsou nutné. Ještě přidám jednu metodou – vlastní. U mě například pomohlo zapamatovat si častý objekt mých snů a nočních můr. Při následujícím snu na toto téma jsem zjistil, že se jedná o sen. Naneštěstí noční můry pak vymizely.
Jisté výsledky můžete dosáhnout i za pomoci autosugesce. Před usnutím si říkejte, že se vám bude zdát (lucidní) sen a že si jej dobře zapamatujete.

Ovládání a stálost snu
Sny, hlavně k ránu (kdy se nejsnáze pamatují), bývají nestálé, slabé a lehce se z nich probouzí. Procitnutí ve snu pak může způsobit náhlý pád a probuzení. Byla vymyšlena řada metod, které napomáhají udržení snu. Pokud začnete pociťovat, že se probouzíte, zkuste se ve snu dívat na ruce. To je asi nejčastější způsob pro udržení snu.
Další, méně ovlivnitelnou věcí při průzračném snu je uvědomělost snu. Může se totiž stát, že po procitnutí opět zapomenete, že se o sen jedná a ten následně skončí jako každý jiný. K zamezení takové situace je potřeba trénink a delší zkušenost.
Nakonec uvedu poslední věc, důležitou pro průzračné sny. Musíte dokonale ovládat svoji představivost a koncentraci. Ve snu je možné se představit – a tedy doslova „vyčarovat“ – jakoukoliv věc. Z počátku bude takové tvoření světa velice náročné. Na poprvé se vám jen stěží podaří postavit Manhattan a udržet ho ve stálé podobě. Mnohdy začnete na již vytvořeném prostředí, které měnit nebudete, protože by to bylo moc složité. Vámi sestavené okolí by se počalo deformovat a měnit samovolně. Stejně tak realita a vaše konání. Z počátku je nutné nevzít si velké sousto, jinak se probudíte. Prostředí je nutné neměnit a využít ho jaké je. Schopnost vytvoření objektu nebo dělat věci v realitě nemožné jsou zpočátku pro mozek nepochopitelné a ten se jim brání. I to je založeno na zkušenostech.

Zjednodušeně jsem popsal, jak je možné průzračného snu dosáhnout. Jde zvolit cestu pasivní, časově nenáročnou, která přináší výsledky za několik týdnů – hodinková metoda, vzpomínání na sny po probuzení nebo vedení deníku (které je velice důležité pro zapamatování).
Ti, kteří by o to stáli mohou zvolit cestu aktivní až radikální – masivní kontroly reality či probouzení se v časových intervalech pro násobení REM fází spánku. Co budete dělat ve snu, je jen a jen na vás. Můžete zkusit věci, které byste ve skutečnosti neudělali – bungeejumping, skok padákem, létání ala Neo z filmu Matrix, dýchání pod vodou, let na Měsíc… Nebo vám takový sen může posloužit pro osobní rozvoj v reálném světě – vytlačit trému nebo strach. Vše je na vás, postupy objevujte sami.
Nutné je vědět jednu věc – sen je jen váš a pokud vás bude něco pronásledovat, tak to zastavíte pouhou myšlenkou. Jste jakýmsi bohem ve vlastním světě a nikdo vám nemůže odporovat. Pozor jen na vlastní svědomí, trýznit vlastní harém by se vám mohlo vymstít. Jelikož taktéž bolest se ve snech vyskytuje a pokud nejste blázen, tak na mučení nevinných zapomeňte.

Jestli by vás problematika lucidních snů zajímala podrobněji, můžete zkusit na toto téma zaměřené www stránky (př. http://forum.astralni-cestovani.org ). Nemohu zaručit, že vše tam napsané bude pravda a k některým názorům jsem skeptický. Vím a znám jen to co jsem zažil – tedy probuzení se do vlastního snu a jeho modifikace, úžasný pocit volnosti a skvělé zážitky.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

1 komentář u „Lucidní sny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..