Výstava: Masarykův život na Hradě

T. G. Masaryk s vlajkou

T. G. Masaryk s vlajkou

Málokdo ví, že T. G. Masaryk si nepřál jako prezident žít na Pražském hradě. Kdo jeho osobnost zná blíže, vlastně se ani nemůže divit. Měl přání skromně žít v malé vilce v Jelením příkopu. Chtěl tak být co neblíže lidu. V té době se to myslelo upřímně, nikoliv pateticky a zprofanovaně.
Nakonec však prezidentská rodina pobývala na Hradě. A právě o jejím životě tam je minulé úterý (2. března) otevřená mimořádná výstava s názvem „T G M na Hradě – všední i sváteční“. Koná se k výročí 160 let od narození prvního československého prezidenta.


Pražský hrad se na počátku 20. století rozhodně nepřibližoval své dnešní důstojnosti. Byla to zchátralá dost dobře nevyužívaná stavba. To, že se nakonec znovu hlava státu vrátila po desetiletích zpět na sídlo českých panovníků, bylo pro Pražský hrad prospěšné. Dle slov první československého prezidenta se podařilo přeměnit Hrad z „chátrajícího monarchistického symbolu v symbol kultury a demokracie“. Právě na kulturu kladl Masaryk velký důraz, nechtěl, aby se z pražské dominanty stala neprostupná pevnost na hony vzdálená lidem.
Vnitřní podobu, čili „ducha“, Hradu vdechl prezident, o vnější se postaral věhlasný slovinský architekt Josip Plečnik. Je mimo jiné znám i za výstavbu kostela Nejsvětějšího srdce Páně v pražských Vinohradech, nedaleko stanice metra Jiřího z Poděbrad.

Výstava se koná v Rožmberském sále Pražského hradu. Není příliš rozsáhlá, zřejmě proto, že je mimořádná a trvá krátce – pouze do 14. března.
Na jedenácti panelech se dozvíte, v jakých prostorách bydlela prezidentská rodina, jak probíhaly rekonstrukce Hradu či s jakými těžkostmi se musel prezident vypořádávat.
Výstavě vévodí Masarykův portrét v životní velikosti. Dle popisku jej kreslil Vratislav Nechleba – některým bude jistě povědomý z knihy Smrt krásných srnců od Oty Pavla.
Neméně zajímavé jsou dva rodokmeny Masarykovy rodiny. První, moderní, zobrazuje přímou linii od jeho rodičů po dnešní potomky (mimochodem dva z jeho prapravnuků opět žijí v Česku). Druhý je historický a byl vytvořen v době Masarykova prezidentování, je poněkud rozsáhlejší.
„Vypadá to jak nějaká hvězdná mapa“, vyjádřil se při zahajování jeden z návštěvníků.

Nejen tabule a nesčetné obrazy Masaryka představuje výstava. Nechybí totiž ani ukázky speciálně pro Hrad vyrobených židlí, jídelní servis (ozdobený státními znaky) nebo modely rozsáhlého prezidentského bytu.
Zvídavé návštěvníky jistě potěší dobové dokumenty – například účtenka od holiče, varování před klusáním pana prezidenta ulicemi koňmo či oznámení svatby Masarykovy dcery Olgy.

Správa Pražského hradu uspořádala o víkendu 6. – 7. března mimořádnou prohlídku části prostor Masarykova bytu. Bohužel se z něj téměř nic nedochovalo, kromě úctyhodně rozsáhlé knihovny s čtecím pultíkem a umyvadlem ze slezské žuly. Dnes zde sídlí kanceláře Správy pražského hradu a spíš než historický nábytek nalezneme kopírky a počítače.

Nicméně výstava o životě TGM na Hradě je vskutku obohacující a všem ji vřele doporučujeme! Zájemci, nechť si pospíší – končí již tuto neděli! (14. března)

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..