Český lev a rugby: Sluší se kopat do národních symbolů?

czech_rugby-02Před časem proběhla médii zpráva, že pákistánský výrobce odmítl vyrobit míč pro české ragbisty, protože v ocasu českého lva na logu rugbyové unie viděl nápis alláh (bůh) v arabštině, což považoval za nedůstojné. My jsme oslovili zástupce České rugbyové unie, aby situaci osvětlil. Unie totiž problém vyřešila šalamounsky – zkrátka nechala vyrobit míče bez lva, tak jak to dovoluje manuál pro užívání loga.

„Jsme poměrně značně tlačeni časem, jelikož míče z pochopitelných důvodů potřebujeme už na začátku sezóny, a proto jsme nechtěli diskuzi dále rozviřovat a navíc jsme umístění loga přímo na míč nepovažovali za natolik podstatné,“ napsal nám generální sekretář České rugbyové unie Pavel Myšák. Unie spolupracuje s firmou Adidas, která své produkty nechává šít právě v Pákistánu, a rychle měnit dohodnuté podmínky by bylo složité.

Navíc výtky vedly vedení českých ragbistů k zamyšlení, jestli je vhodné kopat do národního symbolu. „Ač by se mohla na první pohled zdát při­pomínka z Pákistánu úsměvná, je nutné si uvědomit, že některé a kultury jsou v těchto otázkách daleko citlivější, a proto považujeme za vhodné se zachovat spíše empaticky. Navíc zamyšlení se nad umístěním národního symbolu na míče, do kterých se opravdu kope, není úplně zcestné. Holt jsou někteří lidé v těchto otázkách více citlivější něž jiní, a to bez ohledu na vyznání – soudě dle rozličných reakcí české veřejnosti,“ doplnil Myšák.

Řada lidí totiž začala věc interpretovat tak, že „muslimy uráží český lev“, což je ale interpretace poněkud přehnaná. Jak uvedla ČT24, výrobce zkrátka v logu nápis viděl a navíc se bál, že to může vést až k bojkotu jeho výrobků v zemi. Grafik Lumír Kajnar z agentury Konektor zkrátka shodou okolností navrhl takový tvar, který opravdu arabské slovo „bůh“ připomíná a pákistánskému výrobci nelze vytýkat, že to tak vidí.

I nás by proto mohlo vést k zamyšlení, jestli je opravdu vhodné (národní) symboly umisťovat kamkoliv. Není problém sehnat například spodní prádlo s americkou či britskou vlajkou. Chtěli bychom ale, aby se takto poněkud nedůstojně vyráběly produkty i s našimi státními symboly?

Připomínáme, že logo České rugbyové unie od agentury Konektor vyhrálo v roce 2011 ocenění v prestižní soutěži Brand New Awards. Více o povedeném logu České rugbyové unie naleznete na stránkách agentury Konektor – zde.

Zdroje:

http://www.designportal.cz/loga-corporate_design/logo-ceske-rugby-oceneno.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/298679-v-pakistanu-odmitli-usit-mic-pro-ragby-ocas-ceskeho-lva-pry-ponizuje-allaha/

http://www.konektor.biz/reference/ceska-rugbyova-unie

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..