Mikeše nikdo nezakáže aneb všichni nalítli na špek

Kocour Mikeš si to štrůdluje s holí v roce a s ranečkem někam fuč.

Kocour Mikeš

A hlavně novináři. Ti předvedli opravdu bídnou práci, dokonce v některých případech pomotali, kdo vůbec za tímto nesmyslem stojí.
Mikeše nikdo zakazovat nebude, vlastně ani nechce. Titulky hlásaly věci jako „Romové chtějí zrušit Mikeše“. Jenže autoři článků situaci mnohosetkrát přecenili. Svou úlohu a odpovědnost si zvláště neuvědomili lidé z Práva (novinek.cz).

Když jeden mluví za všechny

Zdaleka ne všechny romské spolky chtějí Mikeše zakazovat. Význam prohlášení několika romských organizací je zcela minimální a vůbec mu nepřísluší takový humbuk, který se okolo celé věci strhl.

Pro vlastní prospěch klidně zradit své – zřejmě nejen česká vlastnost

Zprávu vydal tentýž člověk, který před časem hlásil, že nějaký herec z Hollywoodu zaplatí všem českým Romům cestu pryč z ČR. Buď je onen herec pěkný šprýmař a Romové mu nalítli na špek, anebo je to jen výmysl pro zviditelnění. Žijeme v reálném světě a jen tak nikdo nezaplatí tisícům lidí cestu a následné bydlení na druhé půlce zeměkoule.

Pravda je podle mě blízká druhé variantě – někdo se chce vší vervou zviditelnit. Jmenovitě pan Miko. Za oběma prohlášeními stojí právě on. A obě jsou nesmyslná a nezájmu hodná.
Ovšem vyšlo to. Novináři těmto lidem udělali krásnou reklamu. Ať žije PR a česká žurnalistika!

Politicky korektní rasismus

Není to tak, že by média ovládala „multikulturní diktatura“ zlých zednářů, kteří do nich nevpustí nic než o Romech, diskriminaci a podobně. Naopak, samotná zpráva velké části (a nejspíš většině) Romů vadí, už jen proto, že jim neskonale škodí.
Iniciativa pana Mika, který má mít zájem na vylepšování vztahu většinové populace k cikánům, je ve své podstatě rasistická a dokonale protiromská. Nic lepšího pro podporu xenofobie neexistuje. Je to poslední věc, kterou by si lidé snažící se zlepšit postavení Romů v ČR přáli. A ti poctiví se právem zlobí. Vše, co pracně budují, tyto zprávy zbouraly jako domeček z karet.

Kdoví, komu to vše slouží…

Nenalítli ale jen novináři, ale i lidé (což je v přímém spojení). Ti si ze špatně napsaných, a mnohdy zřejmě nepřečtených, článků vydedukovali, že Mikeš bude zakázán.
Nebude. Alespoň tomu nic zatím nenasvědčuje. Iniciativa těch, kteří založili a připojili se do fejsbůkovské skupiny je poťouchlá. Neobával bych se, kdyby si někdo chtěl namastit kapsu šířením reklamy, nebo že by za skupinou stál člověk z neonacistického prostředí (jak se to v poslední době stává stále častěji). Možná je to součástí politické kampaně.
Nemám však o tom žádné informace. Přidáním se do takové skupiny znamená akorát přihazovat pod kotel xenofobie a rasismu. Její členové se sami usvědčují, že ani neumí číst. Protože titulek je reklama a ne hlavní nositel informace.

Jeden za všechny, všichni bez jednoho

Jeden člověk nemůže hovořit za celou komunitu, pokud ta mu k tomu nedá pravomoc. Představte si, že bych vydal tiskovou zprávu, že Češi nesnáší Slováky a chystají se je napadnout. Pak by to někdo vzal a opravdu by to vydal v tomto znění na hlavních stránkách deníků. Domnívám se, že by se velká část lidí hbitě bránila – ať už proto, že jim Slováci nevadí, nebo že by nechtěli, aby za ně někdo hovořil.
Celý národ se neshodne ani na těch žbleptech, co se vypouští z Hradu a působí jako názor všech Čechů. Někdo s tím souhlasí, jiní ne (třeba já).

Místo vážných věcí se řeší…

…hovna. Ano, je to tak!
Kauza okolo Mikeše je nesmyslná, nehodná publicity a velice nešťastná. Podporuje úplně pravý opak toho, za co romské iniciativy bojují. Rozdmýchává xenofobii a rasismus a staví na druhou kolej opravdové problémy okolo romské komunity, popř. vztahů většinové populace s ní.
Je toho tolik k řešení – nízká vzdělanost Romů, kriminalita spojená s velkou částí těchto lidí a mizivá naděje na zlepšení situace.
Říci „Romové chtějí…“ je hloupost, protože za touto kauzou stojí malá skupina popularity chtivých lidí.
Je to jako napsat „Romové kradou“. Stejně předpojatá zpráva. Ano, někteří Romové chtějí zakázat Mikeše, stejně tak jako když někteří Romové kradou. Ale to nemůžeme takhle napsat.
Opravdu mě štve, co média dokázala rozpoutat z pitomé tiskové zprávy nicotného významu. Lepší situaci si snad nemůže přát kdejaký nácek. Vandásek se tetelí blahem…

Nejlepší je si přečíst názory Romů k celé záležitosti. Jejich rozhořčením se nelze divit.

http://romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_7930

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_7931

Převzato z blogu iDnes.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..