N-S 82 Březinka

 

N-S 82 Březinka

N-S 82 Březinka

První díl z našeho seriálu o objektech československého pohraničního opevnění.
Úvodní díl se zabývá objektem N-S 82 Březinka, nacházejícího se nedaleko Náchoda u dnešních hranic s polským Slezskem.

Betonáž pěchotního srubu Březinka s označením N-S 82 se stala 4. až 9. října 1937 a cena i s výzbrojí činila přes 5 mil. tehdejších korun. (to bylo opravdu spousty peněz, když za stavbu jednoho rozsocháče dostal voják 50 haléřů). Velitelem roku 1938 byl poručík pěchoty Jaroslav PIVOŇKA.

Osádka Březinky

Osádku Březinky v bojovém stavu tvořilo celkem 32 mužů z toho 24 vojáků a zbytek velitelé. Ubikace pro vojáky byly řešeny v dolním patře. Vojáci měli dvoupatrové postele, kterých bylo 6. ( pro 12 mužů). Zbytek mužstva mělo pohotovost.

Prostory srubu

Srub tvořily tyto místnosti. Levá a pravá střelecká místnost, skladiště munice, ubikace pro dva poddůstojníky, kancelář a také i ubikace velitele, telefonista, filtrovna, skladiště pohoných hmot, strojovna s dieselagregátem, umývárna, WC, stanice zemní telegrafie a sklad proviantu. Toto bylo ve dvou patrech a v dolním patře byla vedle schodů studna, která se používala jen v bojovém stavu stejně tak i umývárny a WC. Proviant se nesměl sníst jen pro případ obklíčení. Vojáci dostávali stravu každý den tak neměli potřebu brát ze zásob. Všechny místnosti byly chráněny 2mm silným plechem (na stěnách i stropu), který bránil odlétávání kousků betonu v případě zasažení. Na střeše vykukovaly vršky pancéřových zvonů.

Plánek N-S 82 Březinka

Plánek N-S 82 Březinka

Výzbroj Březinky

Březinka byla vyzbrojena několika kulomety, dvojčetem a jedním protitankovým kanónem.
V levé střelecké místnosti byly umístěny tyto zbraně: zbraň označená L1 tedy protitankový kanón vz. 36 + těžký kulomet vz. 37 a vedle bylo nainstalováno tzv. dvojče (dva kulomety vz.37 ve společné lafetě)
PT kanón vz.36 měl ráži 47 mm (4 cm kanón) a dostřel činil 5,8 km s kadencí až 35 ran za minutu. Těžký kulomet vz. 37 měl ráži 7,92 mm. V levé střelecké místnosti byl ještě jeden lehký kulomet vz. 26, který bránil vchod. Před hlavními střílnami byl ochranný příkop, který zabraňoval nepříteli proniknout až těsně k nim a také zabraňoval zasypáním zeminy z vybuchujících granátů. Příkop sloužil ještě jako místo pro patrony z kulometů. Tento příkop chránil lehký kulomet vz. 26, který se nacházel mimo levou střeleckou místnost.
V pravé střelecké místnosti byly umístěny ve dvou hlavních střílnách dva těžké kulomety vz. 37 a jako v levé místnosti i lehký kulomet pro obranu vchodu. LK vz. 26 pro obranu ochranného příkopu byl řešen stejně jako u levé míst.
Levý pancéřový zvon byl pro TK vz. 37 a pravý zvon byl pro LK vz. 26. Pravý zvon měl za úkol pozorovat prostor směřující k sousednímu srubu N-S 81 Lom a levý měl pozorovat prostor směrem ke srubu N-S 83 Lázně. Oba zvony měli hmotnost přes 20 000 kg. Dále byly v bunkrech ruční granáty, které měli zneškodnit nepřítele v případě, že by spadl do ochranného příkopu před hlavními střílnami. K tomu sloužil granátový skluz, který byl umístěn hned vedle LK pro obranu příkopu. Voják mohl granátovým skluzem poslat granát a tím by nepřítele zneškodnil a také mohl do skluzu zasunout periskop pro zjištění, zda nepřítel přežil. Každý voják měl svojí zbraň vz. 24 a velitelé měli osobní pistoli značky ČZ.

Pokoj v N-S 82 Březinka

Pokoj v N-S 82 Březinka

Rekonstrukce Březinky

Po vytrhání zvonů a některých střílen roku 1939 byla Březinka ponechána na pospas až do roku 1989 kdy se jí ujal klub vojenské historie Náchod (KVHN). KVHN se začal o Březinku starat z vlastních prostředků a začal z toho budovat památník čs. opevnění. Cílem bylo zrekonstruovat objekt do podoby roku 1938 jak zevnitř tak i zvenčí. Dnes je z ní museum pro veřejnost. KVHN vlastní také pár řopíků, které také zrenovoval.

PT kanón vz.36

PT kanón vz.36

Moje dojmy z N-S 82

Když jsem jí poprvé navštívil ve dvanácti letech úplně jsem žasl nad krásou tohoto srubu a zanechala ve mně příjemný pocit. Byl jsem moc rád, že díky jejich snažení o rekonstrukci jsem správně pochopil co k čemu slouží a jak moc to tenkrát bylo promyšlené. Na ničem se nešetřilo a o tom vypovídá i cena srubu uvedená za začátku. Tehdejší výzbroj srubu byla na velice vysoké úrovni a neměla konkurenci. Tento článek o pěchotním srubu N-S 82 jsem vybral proto, že je zde vidět jak tehdejší technika vypadala a lze si tak vytvořit lepší obrázek o čs. opevnění. Mnozí si říkají, že nám to bylo k ničemu, ale to se mýlí. Díky masívnímu opevnění, které bylo po obvodu našeho státu byl Adolf Hitler donucen zabrat pohraničí diplomatickou cestou. My jsme naší prací dokázali, že se nelze spoléhat na naše spojence, avšak ti právě selhali.

N-S 82 Březinka

N-S 82 Březinka

Můj názor na otázku „Měli jsem se bránit“? je jasná. Měli jen tehdy, kdyby nám jakýkoliv spojenec přišel na pomoc. E. Beneš měl lepší přehled o dění a moc dobře věděl jaká je odhodlanost našich hraničářů a vojáků. Měl před sebou nejtěžší rozhodnutí svého života a moc dobře věděl co je pro národ lepší. Spojenci měli pro nás zavřené oči a nechtěli pomoci.
Kdyby to tenkrát vypuklo a oni pomohli, mohli by společně uhasit německý vzestup.

Zdroj: Březinka a ostatní objekty v péči KVH Náchod, Kolektiv autorů.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše doba se štítky 1938, ačsr, československo, mnichov, opevnění a jeho autorem je M. Manda. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: M. Manda

Jsem bunkrolog a opevnění z let 1935-1938 je má parketa. Moji hrdinové jsou Hraničáři. Chci být miliardářem a splnit si své sny. Mezi mé záliby patří focení, video, návštěvy armádních akcí, četba knih o opevnění, sport, PC hry a jiné. Chtěl bych v budoucnu pracovat pro stát ve státní správě a mé oblíbené jídlo jsou Javořícké párky s plnotučnou hořčicí zn. Malva a pár rohlíků...a točená kofola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..