Nejen šaty dělají člověka, ale také město dělá šaty

Rozebereme si dvě města a oblečené dívky v zimním oblečení.

holka z HK

holka z HK

Nebude se jednat o černošku na Jamajce a Eskymačku na zamrzlém pólu. Jde o města česká, vzdálená od sebe zhruba 67,7 km. Jde o velkoměstečko Hradec Králové. Což je krásná betonová placka plná sídlišť, obchoďáků, univerzit, škol, pracovních a jiných příležitostí. Je tam na co se koukat a kam zajít. A podle toho se musíte také obléknout. I když je sníh všude, v HK ho tolik zas není. Buď se rozsolí nebo ho odvezou. Druhým městem je Jilemnice. Brána Krkonoš. Krásné město pro nadšence do sportu a zimy. Sněhu je plno, skoro až do května. Na náměstí je ze sněhu vytesán obří Krakonoš, jezdí se tu Jilemnická padesátka na běžkách a je tu také krásně. A podle toho se musíte také obléknout. Jako bych se opakovala…
Už na první pohled je na mém nákresu dívek vidět, že město si vyžaduje svůj úbor, šaty, identitu.

Začněme tedy dívkou z Hradce Králové. Dívka se pravděpodobně nemusí bát po celou zimu krutých mrazů a ani metrových závějí na pěších zónách. Oblečení je tudíž lehčí, než bychom možná na zimu očekávali. Nutností je, aby oblečení ladilo barevně i tvarově, bylo módní a nejlépe upoutávalo na dívku pozornost. Hitem měst je kabát, vyhovuje černá, nebo kombinace se světle růžovou. Kabát by měl mít pásek a velké knoflíky, může mít i velkou brož na jedné klopě. Místo brože jde upevnit u méně vážných dívek placka. Boty jsou vesměs kozačky na podpatku až do nebes a nejlépe když ladí ke kabátu. Ale s tím dívka počítala již při nákupu. Většinou není dovolena šála ani čepice. Čepice by zmastila upravené vlasy a rozcuchala by účes. Kalhoty ke kozačkám a kabátu samozřejmě nejsou potřeba. Pod kabátem je schovaná sukně nebo módní zimní šaty. (To jsou ty jak si říkáte: Vidím tu prdel nebo ji nevidím). No a mezi doplňky bych zmínila rukavice ve stejné barvě jako je kabelka – batoh se k takto elegantní dívce prostě opravdu nehodí.

holka z Jilemnice

holka z Jilemnice

Nu a zbývá nám dívka z Jilemnice. Dívka bude muset pravděpodobně šest měsíců zdolávat všudypřítomný sníh. Bude ho tolik, že se silničáři rozhodnou počkat na první jarní paprsky. Horalka nebude nakupovat v butiku, ale ve sportovním oblečení, což je každý třetí Jilemnický obchod. Všechno oblečení bude voděodolné, s různými membránami které propustí pot až na světlo světa a na vrchu oblečení bude množství kapes a reflexních prvků. Čím zářivější barva tím lepší.Takže bunda má reflexní prvky, kapsy, kapucu na stahování, vodotěsné zipy a odvětrávání v podpaží. Pokud je barevná bunda, mohou být kalhoty černé, opět ale nesmí chybět kapsy a odvětrávání v rozkroku. Boty mohou být módní sněhule, které mají také chlupaté kožíškovité zakončení. Pokud si dívka sundá kapucu, nasadí si kulicha s bambulí a může přidat šálu nebo oblíbenou palestinu (už došly i na hory). Jako doplňky přidám jakékoliv teplé rukavice a opět nepromokavý batoh s přední přezkou.

No, můj popis je u konce, berte to s humorem jak v Hradci, tak v Jilemnici, a nezapomínejte – kdo že dělá člověka?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..