Obléhání pražského magistrátu

Koalice Občanských a Sociálních demokratů je neobhajitelná a stala se očekávatelným zdrojem veřejného pozdvižení. Ano, v rámci Ústavy se jedná o naprosto korektní postup zastupitelské demokracie.  Ale v rámci slušnosti a jisté neuzákonitelné empatie, jež by měl politik vůči svému voliči mít, je to jednání, které si veřejnost musí vysvětlovat podezřelými zákulisními dohodami.

Otázkou ale je, kolik z demonstrujících před Magistrátem hlavního města byli voliči stran sjednávající koalici a kolik bylo podporovatelů odsunutých stran. To není maličkost, uvědomíme-li si, že se pod transparenty o morálce skrývají občané, kteří chtějí zamezit tomu, aby se jejich strana stala stranou opoziční. Je zřejmé, že takové jednání nemůže být považováno za plně legitimní. Chtě nechtě zavání snahou o „násilné“ prosazení vlastního politického subjektu. Vznikající koalice je především neslušná pro voliče ODS a ČSSD, ti by měli být slyšet, a pokud jsou s ní spokojeni, pak se jedná o projev vůle většiny Pražanů. Jistě, že nespokojení mohou být i voliči TOP 09, ale je zřejmé, že jejich jednání je již hraniční a podstatou stejně neslušné, jako projednávaná koalice.

Tak by se také dalo říci, že v nastalé situaci, kterou vyvolalo spojování nespojitelného, již není možné jednat v rámci pravidel, slušnosti a demokracie. A tak již nemá význam se ohánět demokratičností a legitimitou, neboť ta byla pryč v ten moment, když politik ztratil zájem o přání svého voliče a pokračuje snahami o fyzické přerušení hlasování o novém primátorovi. Zde máme další důkaz, jak křehká je demokracie a jak neudržitelná je, chápeme-li ji jen jako soubor článků Ústavy.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše doba a jeho autorem je J. Bureš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: J. Bureš

Jsem postgraduálním studentem sociologie na FSV UK. Prostřednictvím časopisu se zabývám možnými výklady vlastenectví a osobně mu rozumím jako prostému dobrovolnictví, jehož předmětem zájmu jsou svátky, zapomenuté osobní příběhy, výklady dějin jako smysluplného příběhu a pozitivní tématizace budoucnosti České republiky. V rámci spolku Vlastenci.cz pomáhám s popularizací myšlení T. G. Masaryka: https://facebook.com/zivy.masaryk

3 komentáře u „Obléhání pražského magistrátu

  1. Což mě přivádí k otázce, zda tolerovat jízdu na červenou na opuštěné křižovatce, kde má účastník provozu jistotu, že je to bezpečné. 🙂 Ten semafor tam přece není kvůli výběru pokut, ale pro bezpečný provoz, ne? 🙂

  2. Ano…v tomto směru bych opět připomněl něco co pochází zpoza Atlantiku a je součástí právního systému USA v jistě ne dokonalé podobě, ale ony kořeny toho systému jsou mnohem starší překvapivě už i u mnohých původních amerických indiánských národů….o čem to mluvím ??? …o tom, že duch zákona je nadřazen jeho doslovnému znění….právě proto nechtěli Indiáni své zákony mít v psané podobě a také proto je zodpovědná úloha dnešních amerických soudců, kteří se musí zamýšlet hlavně nad tím, jak problém koreluje s duchem a smyslem zákona a nikoli s jeho doslovným zněním, poněvadž jak Indiáni tak američtí soudci ví, že doslovným dodržováním psaného zákona se často může smysl daného zákona převrátit naruby.

    Jinak díky Jirko za pěkný příspěvek 🙂

  3. Mi připomnělo Karvinou před čtyřmi roky… Tehdy vyhrála KSČM, ale ČSSD a ODS se dohodly na koalici a komouše odstavily. Nikdo tehdy na radnici nedemonstroval… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..