Koalice Občanských a Sociálních demokratů je neobhajitelná a stala se očekávatelným zdrojem veřejného pozdvižení. Ano, v rámci Ústavy se jedná o naprosto korektní postup zastupitelské demokracie. Ale v rámci slušnosti a jisté neuzákonitelné empatie, jež by měl politik vůči svému voliči mít, je to jednání, které si veřejnost musí vysvětlovat podezřelými zákulisními dohodami.
Otázkou ale je, kolik z demonstrujících před Magistrátem hlavního města byli voliči stran sjednávající koalici a kolik bylo podporovatelů odsunutých stran. To není maličkost, uvědomíme-li si, že se pod transparenty o morálce skrývají občané, kteří chtějí zamezit tomu, aby se jejich strana stala stranou opoziční. Je zřejmé, že takové jednání nemůže být považováno za plně legitimní. Chtě nechtě zavání snahou o „násilné“ prosazení vlastního politického subjektu. Vznikající koalice je především neslušná pro voliče ODS a ČSSD, ti by měli být slyšet, a pokud jsou s ní spokojeni, pak se jedná o projev vůle většiny Pražanů. Jistě, že nespokojení mohou být i voliči TOP 09, ale je zřejmé, že jejich jednání je již hraniční a podstatou stejně neslušné, jako projednávaná koalice.
Tak by se také dalo říci, že v nastalé situaci, kterou vyvolalo spojování nespojitelného, již není možné jednat v rámci pravidel, slušnosti a demokracie. A tak již nemá význam se ohánět demokratičností a legitimitou, neboť ta byla pryč v ten moment, když politik ztratil zájem o přání svého voliče a pokračuje snahami o fyzické přerušení hlasování o novém primátorovi. Zde máme další důkaz, jak křehká je demokracie a jak neudržitelná je, chápeme-li ji jen jako soubor článků Ústavy.
Což mě přivádí k otázce, zda tolerovat jízdu na červenou na opuštěné křižovatce, kde má účastník provozu jistotu, že je to bezpečné. 🙂 Ten semafor tam přece není kvůli výběru pokut, ale pro bezpečný provoz, ne? 🙂
Ano…v tomto směru bych opět připomněl něco co pochází zpoza Atlantiku a je součástí právního systému USA v jistě ne dokonalé podobě, ale ony kořeny toho systému jsou mnohem starší překvapivě už i u mnohých původních amerických indiánských národů….o čem to mluvím ??? …o tom, že duch zákona je nadřazen jeho doslovnému znění….právě proto nechtěli Indiáni své zákony mít v psané podobě a také proto je zodpovědná úloha dnešních amerických soudců, kteří se musí zamýšlet hlavně nad tím, jak problém koreluje s duchem a smyslem zákona a nikoli s jeho doslovným zněním, poněvadž jak Indiáni tak američtí soudci ví, že doslovným dodržováním psaného zákona se často může smysl daného zákona převrátit naruby.
Jinak díky Jirko za pěkný příspěvek 🙂
Mi připomnělo Karvinou před čtyřmi roky… Tehdy vyhrála KSČM, ale ČSSD a ODS se dohodly na koalici a komouše odstavily. Nikdo tehdy na radnici nedemonstroval… 🙂