Oldřich Knitl: Český sen

 

Vojáky v čase potřeby budeme všichni

Vojáky v čase potřeby budeme všichni

Co by se stalo, kdyby Beneš v roce 1938 nepodepsal mnichovský diktát? Jaké by to bylo, kdybychom se bránili? Věčná to otázka. Mnohokrát se na ni spousta lidí pokusila odpovědět a probírali ji z různých úhlů pohledu. Kniha Český sen je jedním z takových možných náhledů…

Vznikly tak dva tábory – příznivců obrany a příznivců míru a poddání se. Každý argumentuje jinak. První vidí velké plus v neuvěřitelně silné morálce naší armády, chuti národa bojovat (kdežto v Německu byly nálady opačné) a hlavně v tom, že bychom se nesehnuli před nepřítelem a na podzim roku 1938 bychom pohlíželi jako na hrdinnou událost naší historie.
Druzí oponují – opustili nás všichni spojenci a pomoc SSSR byla nemožná, armáda by se sice nějaký čas držela (sílu i vybavení na to měla), ale později by došlo k nepředstavitelnému krveprolití, útočilo by nejen Německo, ale i Polsko a Maďarsko což znamenalo ohrožení asi 90% hranic a nakonec – tato válka by byla připisována na vrub Československu a to by možná už nikdy nevzniklo!
Historii známe, víme, co se stalo. Jedno je jisté – prezident Edvard Beneš by byl odsuzován za nepodepsání mnichovské dohody, stejně jako je kritizován za její podepsání.
Zkusme si představit, co by se bylo stalo v prvním případě – Edvard Beneš by byl zatčen a došlo by k obraně. Zvítězili bychom?
To se dozvíte v knize Český sen.

Knihu Český sen o 304 stranách vydalo nakladatelství Akropolis v roce 2004, autorem je spisovatel a tvůrce rozhlasových her Oldřich Knitl, doporučená cena byla stanovena na 249,-Kč.
Na „Český sen“ (neplést se stejnojmenným českým dokumentem o vlivu reklamy a slev na lidi) jsem se velice těšil. Už samotné grafické zpracování vazby je zajímavé – na přední straně je vyobrazena linie československých pevností s řadou rozsocháčů (tzv. českých ježků) a našich tanků. Na protější straně klečí němečtí vojáci v zákrytu a jsou pod těžkou palbou z opevnění. Zadní strana vazby navazuje na přední a představuje německou stranu hranice. Druhá stránka (a vazba pod obalem) zobrazuje prezidenta Edvarda Beneše v poutech se dvěma československými vojáky, zvláštní pohled.

Obálka knihy

Oldřich Knitl: Český sen (obálka)

Každá kapitola začíná citátem historické osobnosti, kromě posledních dvou, kdy se ke slovu dostane „generál po bitvě“ a „bezejmenný československý občan“.
Kniha nepředstavuje učebnici historie, takže je psána trochu odlišným stylem a nevyhne se bulvárnostem. Není čeho se bát, pan Oldřich Knitl čerpal z velké řady dokumentů a historických pramenů, jež dohromady čítají na 147 zdrojů. Mezi ně se kromě dobových textů zařadily paměti E. Beneše, knihy T. G. Masaryka nebo dokonce i Hitlerův Můj boj.
Autor začíná pěkně ze široka. A to tedy od 13. století, kdy čeští králové (a nejen oni) začali zvát německé kolonisty do víceméně opuštěných příhraničních oblastí. Pokračuje přes Bílou horu k národnímu obrození až po pád Rakousko-Uherska a vznik Československa. Představuje první německý vojenský plán z roku 1935 – namířený právě proti Československu. Za zlomový rok považuje listopad 1937, kdy se Hitler definitivně rozhodl obsadit Rakousko a Československo.
Zhruba tři čtvrtiny knihy se pak zaobírají obdobím mezi lety 1935 – 1938, tehdy se totiž vedla nepřímá válka mezi ČSR a nacistickým Německem.
V knize vystupují všichni z našich vrcholných politiků, pak samozřejmé též britští, francouzští, i několik sovětských a němečtí.

Již od začátku jsou odhaleny plány Britů a vlastně i Francouzů s poslední demokracií ve střední Evropě – N. A. Chamberlain si na to zřídil vlastní „klub“, kde se otevřeně hovoří o nepotřebě Československa a jeho předhození Hitlerovi. Nálady ve Francii nejsou o moc lepší – citáty z tehdejších novin to jen dokazují. Studenti protestují proti „vousatým“ Čechům a Jugoslávcům, kteří „zanesli neklid do Evropy“.

Pro Brity i Francouze je hlavním důvodem odvrácení se od demokracie protibolševická hráz v podobě nacistického Německa. Tehdy svojí krátkozrakostí neodhadli, že komunismus se díky válce dostane mnohem blíže západu, než vůbec kdy mohl.
Nic na plat, že Československo vyváží celou čtvrtinu zbraní na světě a je tak největším exportérem. Nic na plat, že má silnou armádu, která za pomoci západu může zničit tuto nebezpečnou diktaturu. Jako kdyby byli západní politikové slepí a hluší a nevěděli, že československé závody a výzbroj můžou nacistům jen pomoci. Však brzy po Mnichovu a počátku okupace ochutnali první francouzští vojáci československé olovo na vlastní kůži, to však pálili Němci.

Rozebírá se i domácí atmosféra, nálada lidí, názory politiků a vlastně až do chvíle osudného podpisu je vše, jak se doopravdy událo. Pak nastává ta pravá mela, prezident Beneš je zatčen a vlády se ujímá několik politiků. Jak to bude dál, už naleznete jen v knize. Na své si jistě přijdou zastánci obrany a též i Ti, co krok E. Beneše tolerují.

Kniha obsahuje řadu zajímavých méně známých historických faktů, dívá se na události z různých úhlů a přitom trochu nevšedně oproti odborné literatuře, jelikož užívá více „lidového“ jazyka. Určitě je zajímavé si ji přečíst, i když máte události mezi lety 1935 – 1938 v malíčku.
Mohu ji jen doporučit, navíc je skladná a dobře se čte a hlavně není drahá.
Je jedním ze zdrojů, který odpovídá „Co kdyby…?“, podobně jako nedávno vydaný dokument „Kdyby“ na České televizi. Jelikož autor použil mnoho pramenů, je kvalitnějším zdrojem pro argumentaci než nesčetné hádky příznivců a odpůrců podepsání dohody na internetu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

4 komentáře u „Oldřich Knitl: Český sen

  1. Tak kupovat netřeba, můžu Ti to půjčit. Je to hezká knížka i zpracováním. Ještě jsou dvě podobné – Žáby v mlíku a Peklo Beneš. Ty ale skoro vůbec neznám.

    • Tak to já mohu Žáby v Mlíku jen a jen doporučit. Je sice pravda, že pravděpodobnost tohoto scénáře je dost malá, ale čte se to nádherně. Mimochodem nedávno vyšlo pokračování – Žába a škorpion – taky doporučuju !!!

      • Jo, už jsem o pokračování slyšel, ale je to údajně ještě mnohem větší sci-fi, než “alternativní Mnichov”. Dík za příspěvek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..