Měly by být Hitlerovy projevy tabu, nebo se z nich můžeme poučit, jak funguje zlo?

Již řadu měsíců se vede diskuse, mají-li se knižně vydávat projevy nacistického diktátora a strůjce holocaustu Adolfa Hitlera. Stejná diskuse dlouhodobě panuje okolo jeho knihy „Mein Kampf“, ve které položil základy nenávistné nacistické rétorice.

Většina odborníků se shoduje – Hitlerovy knihy nebo projevy vydávat lze, ale pouze s neutrálním odborným komentářem, který čtenáře zavede do historického kontextu.

Je nutné míti na mysli, že projevy Adolfa Hitlera jsou součástí nacistické propagandy, která se na jednu stranu snažila tvářit se před světem nevinně, na druhé straně hrála na populistickou nótu a snažila se poštvat jednu skupinu lidí proti druhé a legitimizovat nacistickou nenávist.

V nedávné době se vedl soudní spor s jistým nakladatelstvím o to, zda jeho kniha s Hitlerovými projevy nepropaguje nacismus. Věc odborně posoudil uznávaný historik Jan B. Uhlíř, který ve svém posudku mimo jiné poznamenal, že komentáře autorů knihy nelze v podstatě rozeznat od Hitlerových projevů a samy komentáře jsou problematické. „Je smutné, že se v dnešní době lidé můžou setkat s nacistickou propagandou tohoto kalibru,“ poznamenal Uhlíř u soudu.

Je nesporné, že zmíněná kniha je značně problematická a podle odborného posudku zjevně propaguje nacistickou ideologii. Což podporuje i název nakladatelství, který připomíná nacistický výraz pro „vůdce“, stejně tak logo, které je vyvedené v nacistických barvách a nepřekvapí, že i ostatní knihy nakladatelství se týkají ryze nacistické tématiky (často poněkud proněmecké). Ostatně, spoluautoři knihy spolupracují na silně proněmecky laděném webu. Připomeňme, že reklamní kampaň knihy se vedla v duchu proklamací typu „Hitler měl Čechy rád“ a podobně. Vzhledem k tomu, co nacisté v českých zemích způsobili bychom si mohli myslet, že něčemu podobnému nikdo neuvěří, opak je pravdou.

Přesto ale nelze říci, že by se projevy Adolfa Hitlera neměly vydávat knižně (nebo jakkoliv jinak). Ale samozřejmě pak jedině celé, nevytržené do kontextu a naopak uvedené do okolností a pochopitelně bez jednostranných komentářů.

Pokud jsou Hitlerovy projevy vydávány – pokud jim není možno zabránit, pak musí být vydávány s těmito podmínkami a okolnostmi:

1. Nabízí se možnost, jak v důsledně kritickém vydání dokázat lži a manipulace v Hitlerových projevech. Hilter neměl jen „jiný názor“, Hitler i lhala. Proto není možné jeho slova publikovat bez komentáře.

2. Bude možné skrze kritiku pokračovat ve vítězství nad nacismem a znovu potvrdit demokratickou převahu a evropskou totožnost – změnit tak dožadovanou „obranu evropských hodnot“ na veřejný, činorodý a objektivní útok na toho, kdo je zcela zpochybňuje.

3. Abychom nezapomněli, jak vypadá nebezpečná rétorika, o kterou se stále mnozí „malí vůdcové“ pokouší a díky kritickému vydání věděli jaké účinné argumenty proti nim používat.

4. Ztratí se iluze „zakázané a nebezpečné pravdy“ a uvidí se, jak primitivní, nebo obyčejné názory to vlastně jsou, jak kluzkou rétoriku Hitler ovládal, jak měnil názory podle situace a na jaké pudy směřoval, abychom takové lži a oportunismus rozeznali v projevech různorodých neonacismů a radikálních nacionalistů.

5. Bude možné využít celý zisk z vydání knihy na opravu, či stavbu nových památek obětem nacismu, na kterou jistě nakladatelství velmi rádo a dobrovolně přispěje. Protože to potřebujeme znát a pamatovat si na prvním místě.

Jako dědicové vítězství nad nacismem si diktujeme podmínky a pokud kniha není pokračováním v norimberského procesu v dokázání viny, nebo realizací naší převahy nad nacismem, případně jen akademickým vydáním, pak obchodování a hraní si s Hitlerem by mělo být oprávněně omezováno a zakázáno.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše doba a jeho autorem je J. Bureš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: J. Bureš

Jsem postgraduálním studentem sociologie na FSV UK. Prostřednictvím časopisu se zabývám možnými výklady vlastenectví a osobně mu rozumím jako prostému dobrovolnictví, jehož předmětem zájmu jsou svátky, zapomenuté osobní příběhy, výklady dějin jako smysluplného příběhu a pozitivní tématizace budoucnosti České republiky. V rámci spolku Vlastenci.cz pomáhám s popularizací myšlení T. G. Masaryka: https://facebook.com/zivy.masaryk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..