J. J. Duffack: Štefánik a Československo

J. J. Duffack: Štefánik a Československo Je velice nesnadné najít zajímavou knížku o jedné z největších osobností československých dějin – generálu Milanu Rastislavu Štefánikovi. Většina takových knih je psána ve slovenštině, což se stává problémem – slovenská literatura je v České republice těžko k sehnání.
Smutné je, že naopak je situace opačná a českých knih je na Slovensku ke koupi dost. Dalším temným zákoutím knih o M.R. Štefánikovi je časté protičeskoslovenské či protidemokratické smýšlení autorů a tak je seznam objektivních a dobrých knih ještě o něco zúžen.

Proto jsem byl rád, když se mi do rukou dostala kniha Štefánik a Československo (203 stran) vydaná nakladatelstvím Naše vojsko (2007), od autora píšícího pod pseudonymem J. J. Duffack. Tento pseudonym využívají hned dva spisovatelé – J. Dvořák a J. Dziak. Není jasné kdo knihu z autorů napsal nebo zda se na její tvorbě podíleli oba, leccos však naznačují často se vyskytující nepřeložená slovenská slova v textu. Jedná se o mírně kontroverzní knihu s mnoha zavádějícími názory. Autor se netají svou nelibostí k první republice a především neskrývá jeho negativní vztah k osobě T.G. Masaryka a nenávist vůči E. Benešovi. V jistém smyslu je proto kniha cennější, protože nepodléhá klišé o „tatíčkovství“ a neomylnosti našich prvních dvou prezidentů.
Dílo je plné nejen zajímavých a důležitých událostí ze života M. R. Štefánika, ale taktéž popisuje okolnosti vzniku Československé národní rady, čs. legií a nakonec i svobodného Československa.

V úvodních kapitolách se autor zabývá tragickou smrtí generála Štefánika, který nešťastně skonal při havárii letadla značky Caproni 4. května 1919 u Vajnor nedaleko Bratislavy. Po desetiletí zůstávala jeho smrt opředená tajemstvím, však již v roce havárie se mnozí domnívali, že šlo o atentát. Tuto myšlenku dodnes razí řada slovenských autorů a odpůrců Československa. Podíl na smrti tohoto velikého Slováka a ministra války přisuzují tehdejšímu ministru zahraničí E. Benešovi a prezidentu T.G. Masarykovi.
J.J. Duffack razantně odmítá takováto spiknutí a své argumenty podporuje řadou nezvratných důkazů.
Nalézá odpovědi na to, proč nikdo z československých státníků nebyl přítomen na letišti, kde mělo Štefánikovo letadlo přistát, vyvrací možnost sestřelení letadla pomocí dochovaných svědeckých výpovědí a analýzou trosek, zavrhuje myšlenku generálova výskoku z letadla za podpory rozboru pitvy a jako příčinu neštěstí neoblomně označuje namotání radiového drátu do táhel kormidla. Pravděpodobnost možnosti havárie podtrhává varování výrobce Caproni před létáním na strojích vyrobených za války. Připomíná také obdobnou doloženou havárii stejného typu letadla několik let před havárií u Vajnor.
Na druhé straně autor spekuluje o ztracených dokumentech z generálovy brašny, kde zůstal jen šek s milionovou částkou ve francouzských francích. Ptá se kdo a proč nechal dokumenty odstranit a co mohly obsahovat. Jak do toho mohl být zapleten Edvard Beneš a ostatní pražští politici?

Pro pochopení souvislostí autor začíná zcela od začátku – popisem života M. R. Štefánka,
mladého nadějného slovenského studenta, který na studiích v Praze poznává profesora Masaryka, jehož si ihned zamiluje. Vypráví o dlouhé cestě za Štefánikovým snem – stát se astronomem, co se mu přes řadu těžkostí vyplní. Od nešťastné expedice na Mont Blanc Štefánika trápí těžké zdravotní problémy se žaludkem, které si v budoucnu vyžádají mnoho operací.
I přes takové zdravotní potíže, jenž jej často uvrhnou na lůžko, se dokáže tento muž bez znalosti jazyka probít francouzskou společností až na samý vrchol a stát se váženým francouzským občanem. Ve jménu Francie založí několik astronomických observatoří a připraví plán na vybudování sítě radiostanic v latinské Americe. Při jeho častých stycích s významnými politiky vynikne Štefánikova charismatická osobnost. Pro mnoho lidí navždy uzamknuté salóny jsou tomuto Slováku otevřeny. Mezi vlivnými evropskými politiky si najde dobré přátele. Takovým přítelem mu bude i maršál F. Foch, jedna z nejvýznamnějších osobností první světové války. Milan Štefánik za všech okolností nezapomíná na svoji vlast – na rodné Slovensko, toho času pod krutou nadvládou Maďarů v Uhrách.
Proto také začne spekulovat o přesídlení slovenského národa na ostrovy Tahiti, kde provádí průzkum. Jakékoliv jeho plány zastaví první světová válka. Tak povstává M. R. Štefánik – politik. Válka se mu stane výzvou pro záchranu slovenského národa od maďarského útlaku. Pilně se chopí úkolu který si sám stanovil, spojí se s Tomášem Garrigue Masarykem i Edvardem Benešem, organizují československý odboj a ustavují Československou národní radu. Nápomocni jim budou mnozí politikové blízcí Masarykovi i Štefánikovi.

Je smutné, že se osobě M.R. Štefánika u nás dostává málo úcty a místa ve výkladu dějin. Zapomíná se na jeho zásluhy, které byly při nejmenším srovnatelné s těmi Masarykovými a navíc jedna věc je jistá – bez spolupráce Štefánika by zřejmě nebylo svobodného Československa.

Část o životě M.R. Štefánika je čtivá a pěkně utíká, autor se nebojí od generálovy osoby odběhnout a přiblížit mezinárodní situaci a širší souvislosti. Avšak rozporuplně působí pasáže, kde autor hovoří o E. Benešovi a o Češích obecně. Místy z textu čiší tvrdý slovenský nacionalismus, je zdůrazňováno co měli Slováci dříve než Češi a kdy měli navrch. Kazí to dojem z pěkně napsané knihy.
O mnoho horší a nepochopitelné jsou kolísavé útoky na práci E. Beneše a z části i T. G. Masaryka. Jako kdyby autor po dobu psaní měnil názor, jednou nenávistně napadá Beneše za jakoukoliv maličkost, jindy jeho činy hájí. Stejně podivný přístup chová ke Štefánikovu zdravotnímu stavu.
Jednou je E. Beneš obviněn z úmyslného zveličování generálova zdravotního stavu, když píše o jeho uvrhnutí na lůžko, kdežto o pár kapitol dál sám Štefánik v citaci hovoří o krutých bolestech a nutnosti několik dní ležet. Později znovu popírá vážnost choroby, náhle však autor cituje generála Janina, který byl několikrát přítomen tomu, kdy Štefánik znenadání omdlel.
Místy vřelý vztah k Českoslovenku a Čechům se obratem mění na vychvalování slovenské samostatnosti a obviňování Čechů z vykořisťování.
Z tohoto důvodu bych doporučoval číst tuto knihu až poté, kdy člověk četl jinou literaturu o životě M.R. Štefánika a nemůže jen nazdařbůh přebírat autorovy kolísavé názory.

J. J. Duffack: Štefánik a Československo

J. J. Duffack: Štefánik a Československo

J.J. Duffack čerpal z mnoha dokumentů a knih, proto přináší opravdu široký a kvalitní obraz Štefánikova života a událostí doby. Jeho práce v rozluštění havárie u Vajnor je velice cenná, zvláště díky autorově zkušenostem s vyšetřováním leteckých havárií a medicínskou praxí.
Navíc těžko hledat v našich krajích podobně obsáhlou knihu v češtině na toto téma.
Proto ji mohu doporučit těm, kteří vědí kým byl Milan Rastislav Štefánik a chtějí obohatit své znalosti o tomto jedinečném člověku, jenž nám vybojoval svobodu.
Jestli snad někdo pochybuje o okolnostech generálovy smrti tak dojde uspokojení – důkazů je dost i na přesvědčení neoblomného zastánce spiknutí.
Jen jednu věc musím vytknout a proto je nutné některé pasáže brát s rezervou, to jsou zmiňované výkyvy v autorově názorech.

Štefánik a Československo postihuje ty nejpodrobnější informace o životě plukovníka francouzské armády, československého ministra války a generála československé armády Milana Rastislava Štefánika, budete hledat dlouho podobně obsáhlou knihu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

2 komentáře u „J. J. Duffack: Štefánik a Československo

 1. Proč by se proboha Štefánik chtěl stát astrologem a zakládal astrologické observatoře?
  Žě by chtěl věštit budoucnost?
  Těm šarlatánům stačí tabulky konstelací planet a Měsíce a budoucnost si vycucaj z prstu.

  Nechtěl být Štefánik raději astronomem a zkoumat chování vesmíru a proto zakládal astronomické observatoře?

  Kde je pravda ?
  – Plete si pan recenzent P. Štěpán dva úplně rozdílné pojmy astronom a astrolog?
  – Pletou si je autoři knihy?
  – Anebo chtěl být Štefánik opravdu astrologem?

  Docela by mě zajímala odpověď, děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..