Zamysleme se nad demokracií s Masarykem

IMG_4384A protože se chceme skutečně zamyslet – zvažme vždy jeho slova až v celku. Pokud mluví Masaryk o morálce, nerovnosti a demokratických vůdcích, mluví o tom přeci zcela jinak, než jak je dnes zvykem, než jak by se jiným líbilo. Vědět, jak jinak to Masaryk myslí, že naznačuje hlubší souvislosti a neříká jen soustavu pěkných slov, to teprve znamená mu rozumět.

Video, v němž Radovan Lukavský čte Masarykovy názory na demokracii, si můžete pustit zde.

Důležité je třeba si uvědomit, že tyto Masarykovy názory uznávají, chtějí a dovedou uznávat, občané různých politických názorů. Bylo by neštěstím třeba rozličné názorové rozdíly hned „dramatizovat“ na rozdíly v postoji k demokracii. Stranictví bylo a bude. Je nezbytné a jako každá rozmanitost dává smysl univerzálním principům. S tím je nutné se smířit a uznávat každého za demokrata, pokud své politické názory a priority dovede otevřeně formulovat, je ochotný je zdůvodnit, jako stranické je dovede svou osobností zaštítit a pokusí se je prosadit bez potřeby měnit hned pravidla a celý politický systém.

Masaryk také naznačuje příčiny takové přílišné „dramatizace“. Panuje-li totiž mezi lidmi nedůvěra, není možná diskuze. Proto je nutné hledat příčiny této nedůvěry, nebát se učinit první krok a snažit se ji napravovat prostou upřímností a otevřeností, mluvit o své zkušenosti a jako čistě osobní ji také chápat. To není vůbec jednoduché, ale dopad na kvalitu diskuze to má rozhodující. Důvěru mezi lidmi nevytvoříme jen velikými slovy a idejemi, hezčími slogany, vychytralejšími argumenty, slušnějším vystupováním a charismatičtějšími projevy. Tak se vytváří pouze klam. Protože důvěra je především umění vztahu „já-ty“. Proto nikde jinde než u upřímnosti se s jejím rozvojem začít nedá, proto také vlastní pocit nedůvěry nemůžeme hned svalovat na Druhého, našince i cizince. Byť požadavek důvěry, otevřenosti a upřímnosti musíme vyžadovat od každého, kdo vstupuje do diskuze.

Zkusme se také zamyslet nad tím, co Masarykova slova znamenají pouze pro nás, tedy bez toho, aniž bychom hned mysleli, jak moc je jiní nedodržují. Nebuďme pořád vychytralými sofisty, kteří užívají pojmy a ideje v zápasech s jinými, ale zkusme být skromnými filosofy, kteří touží žít v pravdě pro pravdu samotnou. Potřebujeme prostě více tvořivý rozum, který dovedeme užívat pro radost.

Pokud někomu překáží v životě a ke štěstí demokracie jako taková, její instituce dané naší Ústavou, Listinou práv a svobod, či některé důsledky jejich existence – ať to řekne na rovinu a neskrývá to pod požadavkem „konečně skutečné demokracie“, jež má být revolucí nasazena a demokracie tak restartována. Avšak i tito lidé radikálně a principiálně nespokojení s moderní formou demokracie jsou její trvalou součástí, dokonce i důvodem, proč nechceme usnout na vavřínech. Je proto existenčním úkolem všech demokratů vytvářet diplomatická řešení nesvárů, také zlepšovat neustále a pracně konkrétní nedostatky v české společnosti, aby nebylo třeba „Masarykovu demokracii“ jednou bránit s nasazením vlastního života. A mělo by být dáno jasně na vědomí, že takoví demokraté zde stále jsou – byť většina z nich to jistě o sobě ani neví -, kteří napříč všem nedostatkům současnosti, jsou jejím základům zcela věrni. A v těchto rozmanitých a trvalých nedostatcích, slabostech a nedokonalostech, přeci spočívá základ smyslu a hodnoty jakékoliv věrnosti.

Myšlenky jsou dále rozvinuty v článku nazvaném „Víra v lepší stát„.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Naše doba se štítky demokracie, důvěra, Masaryk, věrnost a jeho autorem je J. Bureš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: J. Bureš

Jsem postgraduálním studentem sociologie na FSV UK. Prostřednictvím časopisu se zabývám možnými výklady vlastenectví a osobně mu rozumím jako prostému dobrovolnictví, jehož předmětem zájmu jsou svátky, zapomenuté osobní příběhy, výklady dějin jako smysluplného příběhu a pozitivní tématizace budoucnosti České republiky. V rámci spolku Vlastenci.cz pomáhám s popularizací myšlení T. G. Masaryka: https://facebook.com/zivy.masaryk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..