Nekupujme české výrobky!

Česnek. Je kvalitní ten český? Zdroj: http://www.sxc.hu/…které nejsou dobré.

 

Dovolil jsem si takovou typickou novinářskou zkratku do titulku. Není totiž nepravdivá (o nekupování českých výrobků článek částečně bude), zároveň upoutá, navnadí, vyvolá emoce, možná naštve. Pár z čtenářů to donutí článek si přečíst, pár jen cosi zanadávat do diskuse, někteří si cosi pomyslí o mně nebo tomto požehnaném časopisu a zmizí kamsi do dálav internetu.

Proč nekupovat české výrobky

Ptáte se, proč tedy nekupovat české výrobky? A že zrovna takový titulek nacházíte na časopise, jehož smělá redakce má tu drzost nazývat se vlasteneckou? Inu, jak jsem psal. Nekupujme, přátelé, české výrobky nedobré, špatné, nekvalitní – zkrátka šunty. „Proč?“ zeptá se ten, komu to ještě nedošlo, ti ostatní již mohou článek opustit, nebo zhlédnout video dole jako bonus. Zkrátka protože nekvalitního výrobce nemá smysl podporovat.

Snad všichni chceme, aby se české výrobky těšily ve světě obdivu, byly kvalitní a zkrátka měly ohlas. Ony poměrně dlouhou dobu opravdu.

I Češi jsou podvodníci

Docílíme toho třeba tím, že české výrobce podpoříme. Bohužel, nechce se tomu snad věřit, ale i mezi námi Čechy jsou podvodníci… No… Ruku na srdce, Češi patří k nejudatnějším podvodníkům a nelze se divit, že slovo „tunelovat“ ve významu ‚rozkrádat‘ vzešlo právě z češtiny.

To je jedna nepěkná část našeho národa. S tím nic moc neuděláme, můžeme jen doufat, že je policie pochytá, nabančí jim a oni se třeba napraví. Dalším nepěkným rysem našich lidí je fakt, že nejsou nároční zákazníci. A s tím už něco udělat můžeme.

Ve světě je třeba běžné, že v restauraci dostanete vodu z vodovodu zdarma. U nás vám ji většinou nenalijí, nebo pěkně naúčtují (proč to nedělají i při splachování záchodu a mytí rukou?). Jsou světlé výjimky, jen co je pravda. A Češi se ani moc nehádají, na komfort moc zvyklí nejsou. Ono se pak stane, že vám přinesou pizzu „prosciutto“, ale místo pršutu na ní máte balenou šunku z Lidlu a zaprděný Čecháček to zblajzne a ještě dá obsluze spropitné.

Suverénní národ se hádá

Tak takhle ne vážení. Chceme-li být hrdý, suverénní a šikovný národ, musíme si stát za nějakou kvalitou. Proto je třeba se v restauraci hádat. Když za něco platím, má to mít odpovídající kvalitu (samozřejmě ve vztahu k ceně, tatarák za devadesát korun si nemá smysl ani objednávat).

Stejně musíme tedy přistupovat, i když kupujeme české výrobky. Je správné podpořit českého výrobce, ale jestli nám prodává šunt, na co ho budu podporovat? Namítáte, že bez našich peněz nemůže nikdy zkvalitnit výrobu? To je ale prosím odporný alibismus (výmluvismus). Kde mám záruku, že až si jeho dílo koupí dvě stě tisíc Čechů, bude to světová špička? Ne, ne, s kvalitou se musí začínat od píky.

Mýtus českého česneku. Možná…

Říká se stále, že český česnek je lepší nežli čínský. Je to pěkné generalizování, tedy zobecnění, ať píšeme česky. Na jednom z našich tradičních vlasteneckých srazů jsme v některém z hypermarketů (česky obchodních domů, i když bych to z angličtiny přeložil zhruba jako pře-trh či nad-trh) kupovali právě česnek. Ležely tam pěkně velké svazečky označené blyštivou českou vlaječkou. Smutné na tom bylo, že tento český česnek (možná vůbec český nebyl, ale věřme pro jednou, že touha po penězích nenechala pracovníky nad-trhu lhát lidem do očí) byl snad ještě horší nežli ten čínský. Bez chuti, vůně, a hlavně vůbec nepálil…

Mimochodem. Víte vůbec, jak rozeznáme ovoce z Číny a Evropy? Na evropském je napsáno „vypěstováno v EU“, na čínském „vyrobeno v Číně“. Ale zpět k věci:

Naopak musíme podpořit ty české výrobky, které nás potěšily a překvapily kvalitou. Takových si musíme vážit, kupovat je a rozšiřovat povědomí o jejich existenci. Ať jdou do světa a ukážou se! Nakonec stejně ve světě uspějí jen ti, kteří dělají kvalitní výrobky. Šunty nikdo většinou nebere.

Nasaďme laťku!

Chceme-li, aby se české výrobky dostávaly za naše hranice, musíme začít u sebe. Kupovat jen to kvalitní (což nutně neznamená drahé). A vlastně nevadí, že koupíme místo nekvalitního českého výrobku ten zahraniční kvalitní. Ať je nasazena laťka! Proč myslíte, že máme nejdražší mobilní tarify a nejvíce poplatků v bankách? No protože se neozveme. A neviditelná ruka (šmátralka) trhu to za nás neudělá. Jsou-li zákazníci blbí, vlastně dobře jim tak…

A nyní slíbené video. Zřejmě ho většina z vás zná. No není to krásná reklama? Pusťte si od 1:00. Tehdy to Češi mysleli s kvalitou snad i vážně.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

1 komentář u „Nekupujme české výrobky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..