Vlastenecké odznáčky a suvenýry

Tomáš Garrigue Masaryk kritizoval fangličkářství. To je takové to okaté vlastenectví. Vlajka na čepici, lev na tričku, státní znak možná i na spoďárech. Také to nemám rád. Obvykle ten, kdo má na sobě nejvíc takových symbolů a nejvíce se vydává za vlastence, se nakonec schová do ulity, jakmile jde do tuhého. Nejčastěji, ale rozhodně to není dogma, upřímného vlastence na první pohled ani nepoznáme. Nemává vlajkou, nemá orlici nebo lva na krku.

Nejsem sběratelem, ale když vidím něco pěkného a „vlasteneckého“, rád po tom sáhnu. Mám už menší sbírku, není toho mnoho. Nemám rád kýč a leccos se mi nelíbí. Povedlo se mi časem nakoupit různé odznáčky vlaječek, lvíčků i trikolor. Nakonec jsem sehnal i kšiltovku s ČS lvem (o ní ale v článku nebude ani slovo) a malé vlaječky, jež se za totality povinně dávaly za okna.

Nuže, podívejme se, co se dá na dnešním volném trhu sehnat…

Vlající česká vlaječka (odznáček)

Podobné vlaječky mívají státníci i naši politici. Nejčastěji nebývá samotná, ale spolu s vlajkou státu, s jehož představitelem bude politik jednat.

Tato se trochu podobá vlaječce na znaku pionýra. Ale nenechme se strhnout podezřením. Vyrábí se v dnešní době a symbolizuje jen a jen Česko, pěkně bez ideologií. Upíná se hrotem pomocí takového knoflíku. Ten bývá u odznáčků často a zřejmě jej znáte.
Já tu svoji koupil zhruba za 50 Kč na Pražském hradě. Jinde jsem jí zatím neviděl. Bohužel dlouhodobě není k sehnání. Občas se ale objeví. Proto je vhodné tam čas od času zajít, což se týká vlastně jen Pražáků a těch, kteří v Praze pracují nebo studují.

Málem bych zapomněl – krámek se suvenýry naleznete v průchodu mezi 2. a 3. nádvořím Hradu.


Vlaječka na magnet

Dalším suvenýrem je opět odznáček české vlajky, tentokrát rovné, obdélníkové. Její výhodou je, že se nepřichytává přes špendlík či hrot, ale pomocí velice silného magnetu. To je šetrné k oblečení a proto se dá použít i u nepromokavých bund nebo tvrdých materiálů. Měl sem zprvu strach, že ji shodím a ztratím druhý magnetek. Magnety jsou to opravdu silné a není třeba se bát.

Koupil jsem ji letos v létě v Ostravě na radnici (musíte vyjet výtahem nahoru, kde se platí vstup na věž). V ostravské radnici mají mnohem více zajímavých suvenýrů s vlasteneckou tématikou.
Určitě doporučuji se tam podívat a rovnou zajít i na věž, je tam krásný výhled na město. Alespoň pro ty, kteří mají zvláštní vřelý vztah k industrializaci jako já . 🙂Česká vlajka na placce

Znáte takové ty odznáčky, neboli placky. Často se jim říkává cizím slovem „buttony“.
Hodně se nosívají buď na taškách nebo na čepicích. Obvykle jich člověk má několik a dává tak světu najevo, co je jeho okruhem zájmů nebo názorů. Například má placky symbolizující třeba Metal, Pulp Fiction a Alkoholismus. 🙂 To byl jen příklad. No a k nim lze přihodit i placku připomínající Česko. Hodně se takhle nosí britský Union jack. Tak proč ne i česká vlajka?

Tuto jsem koupil v běžném obchodě s dárkovým zbožím a šprýmařskými předměty. Zřejmě, když narazíte na libovolný obchod, kde prodávají řady placek, tak mezi nimi tu českou naleznete. I když jsem našel i nějaké, kde česká vlaječka nebyla.  Mně stála asi 25 kč, připíná se tradičně rozevíracím špendlíkem. Podobné placky začneme co nevidět nabízet na našem skromném e-shopu. 🙂


Odznáček s českým lvem

V první řadě bych rád podotkl, že český lev nesymbolizuje jen Čechy. To je obecný a častý omyl. Minimálně od dob Karla IV. (tedy od 14. století, což máme skoro 700 let) je český lev symbolem jak Čech, tak panovníka, a tedy všech českých zemí (tehdy i Moravy, celého Slezska a Lužice). V současné době tedy Česka. Proto Československo mělo na malém státním znaku lva, proto i dnes má Česká republika malý státní znak pouze se lvem.

Dovolím si takovou malou odbočku – například polské město Kladsko (Kłodzko) má stejný znak, jako Čechy. To proto, že kdysi „hrabství Kladské“ k Čechám patřilo a jistou dobu v něm vládl rod Jiřího z Poděbrad. Později jej Rakušané prohráli v rakousko-pruské válce spolu se Slezskem a nám se nikdy nenavrátilo. Snahy byly v roce 45 po válce, ale Stalin jej přiřkl trochu neprávem Polsku a Poláci věc dokonali tím, že z Kladska všechny Čechy vyhnali. No, historie je tvrdá. Ale dále k suvenýrům…

Takový hezký lvíček se dá sehnat jako odznáček. Tohoto jsem sehnal na Čantoryji, což je rozhledna na česko-polské hranici na Těšínsku. Ale úplně stejné prodávali i na Pražském hradě v tom obchodě, který jsem zmiňoval výše. Nestál moc, tuším že kolem 50 kč. Zachycuje se hrotem úplně stejně, jako vlající odznáčková vlaječka (viz první suvenýr). Doplnil bych, že tento je doplněn nápisem „Czech republic“. Což působí zvláštně, protože na místě prodávali i polské orlice, ale s nápisem „Polska“ (Polsko). Autoři se mohli trochu víc snažit a napsat Česká republika, nebo lépe Česko. A kdyby to ne, tak minimálně anglické Czechia. Nicméně zůstali u nudného oficiálního formálního názvu naší země.Přívěsek se lvem

Tento přívěsek jsem kdysi dostal. Oproti již zmíněným suvenýrům nebyl zakoupen v nějakém obchodě, ale vyroben na zakázku. Kolega (Škorpik) dostal také jednoho, i když tvarovaného a bez slovenského znaku. Ano, ten můj má na prsou slovenský štít a tím se váže k Masarykově první republice. Jeho získání není těžké – zajdete s obrázkem lva do zlatnictví a zadáte nechat si ho vyrobit. Cena se liší od použitého materiálu a velikosti.

Vlčí mák s českou trikolorou

Dne 11. listopadu roku 1918 se oficiálně skončila světová válka (tehdy ještě bez přídomku „první“). Brzy se stal tento den celosvětovým svátkem válečných veteránů. V hodně západních zemích je dokonce státním svátkem a lidé nechodí do práce. Například v Americe se konají obří slavnosti. Symbolem válečných veteránů se také stal vlčí mák. To proto, že na děly a granáty rozervaném bojišti se červený vlčí mák uchytil jako první rostlina. Proto se brzy válečná pole plná mrtvých vojáků proměnila v pole maková.

Na západě je zvykem nosit mezi říjnem a listopadem na klopě vlčí mák. Asociace nositelů legionářských tradic (ANLeT) na tento zvyk navázala a vyrobila vlčí máky doplněné o českou trikoloru. Přichycuje se zavíracím špendlíkem a buď se dává trikolorou vodorovně nebo svisle.
(ve druhém případě nezapomeňme, že pořadí barev trikolory musí být zleva: bílá, červená, modrá!!!)
Stojí 25 kč a zakoupit je můžete na e-shopu ANLeTu.Česká stužka – trikolora

Když jsem na 90leté výročí naší samostatnosti – 28. října 2008 chodil po Praze (chystala se tehdy první velká vojenská přehlídka v historii samostatného Česka), hodně lidí mělo na klopě trikoloru. Byť ne klasicky zatočenou, ale rovně. Já mám raději tu „zatočenou“ verzi. Je u nás docela zvykem na státní svátky nosit trikolory. Je to decentní, slušné a vypadá to pěkně.
Kdysi jsem takové trikolory vyráběl. Není to těžké. Stačí zajít do galanterie a koupit si stužku s národními barvami (jejich pořadí je odshora bílá, červená, modrá – opatrně, ať je nezaměníte za slovenskou! Tam je modrá uprostřed a červená dole.). Jeden 10metrový moták stojí pár korun a uděláte z něj mnoho trikolor. Pak stačí na témž místě sehnat otevírací nebo běžné špendlíky (dělal jsem obě verze), což nestojí moc – a hle! – stužka je na světě.Papírová vlaječka do poháru

Je to spíš taková kuriozitka. Kdysi jsem cosi nakupoval ve větším papírnictví do školy. Tu jsem tam náhle zahlédl malé české a evropské vlaječky na párátku. Vypadaly pěkně. Pár jsme si jich s kamarádem koupili a mně dodnes asi 2 vydržely (jiné jsem nechtě zlámal, nebo se od párátka odlepily). Jejich využití je různé. Jdou někam zapíchnout, třeba do poháru k narozeninám nebo na dort. Či jen tak do pokoje. Jedna stála 5 kč. Od té doby jsem je nikde neviděl, ale když budete pozorní, určitě je v nějakém papírnictví naleznete. Jen doporučuji jiná než papírnictví v Tescu nebo jiném cizím řetězci.

Látková vlaječka za okno

Když proběhla sametová revoluce, hned se z oken, stožárů i tyček sundavaly sovětské vlajky. Spolu s nimi zmizely ale i ty československé. Malou vlaječku dnes aby člověk těžko sháněl. Buď se prodávají neodolné papírové, nebo velice drahé a nepraktické plastové. Látkové taky, ale jen ve specializovaných internetových obchodech.
Já jsem náhodou brouzdal po aukčním serveru Aukro a nalezl ještě původní látkové československé vlaječky z dob socialismu. Tři stály pakatel a záhy mi přišly (dvě jsem rozdal kamarádům). Není těžké takovou vlaječku za pár šupů sehnat a můžete si pak pořídit i tyčku a někam doma ji zapíchnout. Pokud máte za oknem původní držáky, lze ji určitě použít tam. Při sportovních nebo státních akcích (například příjezd prezidenta) ji lze užít na mávání v davu. 🙂

Tyč na vlajku

V armyshopech nebo specializovaných obchodech zakoupíte vlajku s „tunelem“. To je jedna ze dvou variant, která se obvykle dělá. Ještě se dělá s karabinami – ta slouží na stožár (přichycuje se k lanu). Vlajka s tunelem se nasunuje na tyč. Buď na interiérovou (takové bývají na úřadech) nebo ruční. A představme si tu situaci – chcete jít fandit našim hokejistům, fotbálistů nebo třeba jezdcům rallye… jenže nechcete v upocených rukách držet naši vlajku (podle mě je to nedůstojné – stejně jako na ni kreslit a psát název města, odkud jsem, jak to hodně lidí dělá). To samozřejmě za
Bohužel nemáte tyč, na kterou byste ji nasadili. Šla by použít násada od koštěte, ale jednak je špinavá a za druhé krátká. Kde se dá taková tyč sehnat? Jednoduše – v železářství. Mají jich tam plno různých velikostí a přijatelných průměrů. Nestojí mnoho (něco přes stovku, dvě) a je to lepší i levnější, než něco podobného shánět z e-shopů, kde prodávají vlajky. Dodal bych jen, že na některé stadiony váš asi s tyčí nepustí.

Závěrem

Zmíněné „suvenýry“ (jak jen se tak dají nazvat) byly poměrně náhodně sesbírány a rozhodně nejde vůbec o vyčerpávající výběr různých vlasteneckých předmětů. Spíš jsem chtěl napsat kde se dají podobné předměty sehnat a kolik tak stojí. Zkrátka, co je k dispozici. Mohl bych psát o nevkusných sportovních vlajkách nebo čepicích (však je všichni ze záběrů zápasů našich sportovních reprezentací známe od diváků). Existují trička – viz náš e-shop -, boty ale i obrazy. Mnoho dalších předmětů. O těch si třeba povíme příště… 🙂

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

12 komentářů u „Vlastenecké odznáčky a suvenýry

 1. článek se rozchází s realitou obrázků, vlčí mák s trikolorou má trikoloru obráceně – zleva modrou červenou, bílou, takže špatně na obrázku, slovně dobře-ale to je nám k ničemu!

  • Dobrý den,

   na vlčím máčku je trikolora umístěna pro vodorovné věšení. Výrobce jich několik pokazil, tak to potom ANLeT, který je prodává, vyřešil takto. Dnes už má dvě trikolory a obě svile i ve správném pořadí. Tudíž napsané je to dobře. V opačném případě jde o trikoloru lužickosrbskou.

 2. Dobrý den
  moc pěkné ale nejsme česko ale ČECHY a další nesrovnalost od roku1993žijeme v neexistujícím státě byl porušen ÚZ 327/91 sb který určuje podmínky rozdělení federace tento zákon byl tehdy obejit a tím porušen proto je rozdělení neplatné a snažíme se tak dokázat že stále existuje jen ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA

  • Dobrý den. Nemáte ani v jednom případě pravdu. Čechy jsou jednou z historických zemí našeho státu (vedle Moravy a Českého Slezska). Nelze nazývat celou zemi názvem její části. To je jako Německu říkat Bavorsko, nebo USA říkat Kalifornie. Česko je historický, správný jednoslovný neformální název naší vlasti (obsažený už v názvu Československo, resp. Česko-Slovensko).
   Ani v případě rozpadu Československa nemáte pravdu. Zákon počítal s tím, že referendum bude muset být vypsáno v případě, že federaci bude chtít opustit jen jedna z jejích částí. Ale v 90. letech se na tom dohodly obě republiky v rámci federace a tím de iure nebylo nutné vypisovat referendum. Vznik Česka a Slovenska je právoplatný, uznaný OSN i mezinárodním společenstvím. Musím vás zklamat, Československá republika neexistuje.

 3. Zdravím všechny na těchto stránkách,
  občas si udělám radost,a taky když vidim zajímavý suvenýr spojený s první republikou tak neváhám a snažim se jej získat.
  Co mne však zaujalo mnohem víc je pro mne nádherná záležitost a to“přívěsek se lvem“,
  chtěl bych požádat,zda by se tonto kousek náhodou nedal někde sehnat?
  Předem děkuji za odpověd.
  Přeji všem hezký den.S pozdravem /chomelák/

  • Byl vyroben na zakázku ve zlatnictví. Není problém přinést obrázek libovolného lva (či čehokoliv jiného) a domluvit se, oni Vám jej vyrobí. 🙂 Ani to nestojí tolik peněz.

   • Děkuji za odpověd.Pokusim se poptat kde by jej vyrobili.
    Hezký den,
    S pozdravem /chomelák/

 4. Tak určitě bych byl rád i kdybychom my mohli nabídnout takové zboží, ale nemáme na to kapacity. Obchod znám, určitě jsou některé věci hodně povedené. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..