Dopis pro Ježíška: LAamo

Milý Ježíšku,

jmenuji se Petra, je mi 21 let, bydlím na třech metrech čtverečních a to moc nepřeháním, studuji výšku a jinak určitě víš, že jsem byla celý rok ták hodná a snaživá, že jsem sebrala odvahu a píší Ti dopis se svým, nyní už ne moc tajným přáním.

Člověk sem tam přijde na to, že něco důležitého ještě nemá (hodinky Hello Kitty), že by něco nutně potřeboval (bronzovou zarážku na knížky) nebo že by se mu něco prostě hodilo (Porsche Panamera), ale já čím jsem starší, tím víc potřebuji něco nehmotného, ale přeci strašně viditelného. A pokud to chvilinku nemám, hned vím, jakou to má cenu. A tím vysněným dárkem, který bych chtěla najít pod svým stromem, je obrovský balík naplněný až po okraj nespoutanou svobodou. Svobodou, která zahrnuje možnost vodit si domů nejlepší kamarády, pověsit si na stěnu fotografie členů rodiny, vybrat si školu podle zájmu a neohlížet se na finanční možnosti. Miloval tolik lidí, co se jen do srdce vejde. Vzít si na sebe kus čehosi bez toho, aby mě druzí pochvalovali nebo naopak zavrhovali jen pro módní značku.Svoboda se definuje jako možnost, případně také schopnost volit, rozhodovat a jednat „podle své vůle“ a nést za to přiměřenou odpovědnost. Považuji se za člověka, který nemá z odpovědností velké problémy, o to víc mě mrzí, že se mi nedostává, po čem toužím.

Asi si myslíš, že si přeji něco, co už mám, co máme v této republice všichni. Zrovna právě použitím slova „všichni“ jsem možná pouze urazila, ale spíše ukřivdila mnoha lidem. Myslím, že nemáme tušení, o tom co se děje za plotem nebo za zdí sousedova domu. Co když právě tam někdo trpí nesvobodou? Všichni užívají pojem mladá demokracie. Nejsem na to vůbec odborník a nevím, o co je starší demokracie lepší, ale je ta mladá demokracie, ta svoboda volby všude??? Jistěže není, dítě z dětského domova by si těžko vybralo takový život samo – je dnešní rodina dostatečně podporována? Já bych si také nevybrala roli zavrhnuté uživatelky domu před dcerou. Nevybrala bych si práci před úžasným studiem, neopustila bych kamaráda pro přítele. Nemlčela bych, kdybych měla možnost diskutovat. Je spousta situací, kdy svoboda nefunguje. Kdy je člověk na své problémy úplně sám, za zdí a za plotem. Kolik důchodců se svobodně rozhodlo strávit poslední chvíle v samotě? Navštíví je někdo o Vánocích? Společnost nám dává mnoho možností k životu, ale méně možností, jak je naplnit. Někdy svobodné rozhodnutí druhých závisí právě na nás… Tak si Ježíšku přeji svobodu za každý plot a za každou zeď, abych už si nemohla oprávněně nebo i neoprávněně stěžovat a mít nemajetnická přání, které mohou být brána jako povrchnost. Možná ale někoho naťuknou a bude se více zajímat o dění kolem sebe, o své blízké a přátele. A že i přes zamrzlé rybníky a chodníky nám rozmrzne mozek a srdce a tím nebude má přestávka mezi přednáškami vyplácána zbytečně.

A teď dost patosu a prosím, prosím, moc bych si přála nové brusle. :-*

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

4 komentáře u „Dopis pro Ježíška: LAamo

 1. Přítel, je brán jako partner. Brusle bych chtěla lední (ale to Ježíšek ví)
  a Hello Kitty je samozřejmě legrace- protože jsem nedávno hledala obyčejný kelímek na kartáček a ten s kočičkou stál přes 1000Kč …fuuu

 2. Ukončení geniální. :)) Jen jestli chceš kolečkové nebo lední.

  Nicméně mám jednu výtku 😛 „neopustila bych kamaráda pro přítele.“ Je to o tom, jak to každý užíváme. Ale jak to chápu, tak asi pro partnera/milence/manžela.
  Já si myslím, že i spousta dalších lidí vnímá slovo „přítel“ jako něco víc, než kamarád, ale zase ne v tom moderním smyslu „partner“. 😛
  Však jsem o tom psal taky článek.

 3. nevím, co na to říct. (Hello Kitty 😀 mně velice pobavilo). Zajímavé jaké mají lidé hodnoty. Neříkám, že mám naprosto odlišné, ale o tom to je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..