Ekonomika – 10 korun českých

„Neodepíšu Ti, pokud nemám právě nabitý kredit nebo mi tatínek právě nezaplatil paušál. Taky Ti nenapíšu, pokud nejsi můj dobrý kamarád, nepotřebuješ, nebo já nepotřebuji něco důležitého a už vůbec Ti nenapíšu, pokud mám blbou náladu, anebo naopak tak dobrou, že si ji nechci kazit utracením dvou korun.“

Většině z nás už SMS nestojí dvě koruny, ale míň nebo jsou zdarma v rámci nějakého balíčku či tarifu. Nebojíme se tedy odepisovat, a jen co se učitelka nebo zaměstnavatel nedívá, bujaře píšeme. A přitom nevnímáme, jak byť jen haléřové položky naskakují a vycucávají nám peněženky. Na konci zúčtovacího období pokrčíme ramena a přes účet částku, pro nás jistě skoro astronomickou, zaplatíme. Nikdo se tedy nepozastaví a neřekne si 10krát za den: „Sakra, 2 koruny – to je ale peněz.“  Za tyto dvě koruny můžeme někoho naštvat, anebo raději někomu udělat radost, poslat přání k svátku, poradit, co bylo za domácí úkol, nebo přislíbit účast v hospodě.

Co je ale radost z SMS oproti radosti z pohledu? Představte si, jakou velkou radost může oproti SMSce udělat takový dopis napsaný ručně, třeba i s obrázkem nebo vloženou pohlednicí. Jakou radost udělá Vašemu příteli nebo přítelkyni něco hmatatelného. Prostě uchopitelný důkaz náklonnosti a kamarádství. Sami víte, že to není jako číst textovou zprávu.

Otevřete schránku a tam je místo reklam i něco čistě bílého s Vaším jménem.
„Je to jen moje,“ uslyšíte vnitřní hlas. Musíte obálku opatrně otevřít, abyste nic neponičili, a už lehce s menší zbrklostí vyndáváte rozličný obsah překvapení. Mrknete na styl písma, na razítko na obálce a ještě raději na konec dopisu, kde už s jistotou vidíte podpis osoby, která na Vás nezapomněla. Ta si naopak našla čas Vám napsat, koupila známku, obálku či pohled a ještě za to utratila kolem 10 korun.

Stálo to za tu radost? Mně zatím vždy. A abyste mohli opravdu otevřít dopis a číst možná i navoněné řádky z pera Vašich nejbližších, zajděte do trafiky a kupte známku s obálkou. Uvidíte, že budete muset za chvilku znova odepisovat 🙂

PS: Víte, že ten balíček taky tolik nestojí?

PS2: Nejsem zaměstnankyně České pošty.

PS3: Děkuji všem kamarádům za dopisy a pohledy z prázdnin.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..